Základ úspěchu – správné načasování

Pokud chcete v zahradě, ať už jako solitér či například součást skalky, pěstovat okrasný kultivar jehličnanů, pak si hodně práce ušetříte správným výběrem. Seriózní obchodníci vám nabídnou dostatek informací o výšce, kterou ten který kultivar dorůstá. Zakrslé dřeviny většinou rostou velmi pomalu a nemusíte u nich provádět žádné další zásahy.

Zdroj: Youtube

Pokud však z nějakého důvodu již pěstované jehličnany potřebujete zkrátit, přichází ideální čas pro tento zásah. Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.

Nemá stromek nájemníky? Neohrožte ptáky na hnízdech!

Příroda se neomylně řídí svými zákonitostmi. A tak na jaře nejen začnou houstnout jehličnany, ale zároveň hnízdí ptáci. Než se tedy pustíte do zásahu, zkuste keř pozorovat, zda není cílem některého z opeřenců. Je-li stromek hustý, opatrně nahlédněte dovnitř tak, abyste nešetrým zásahem neshodili případné hnízdo.

Lahodný sirup z výhonků jehličnanů

Než se pustíte do vylamování prýtů, připravte si vhodnou nádobu. Do té pak vkládejte vylomené jemné a mladé výhonky. Výhonky propláchněte a vrstvěte do čisté sklenice. Každou vrstvu přibližně po 3 cm prosypte cukrem a nechte několik týdnů odstát. Sirup můžete použít v zimním období např. proti chrapotu či kašli.

Pozor na otravu! Zatímco výhonky borovic, smrků či jedlí jsou pro přípravu sirupu výborné, nikdy bychom neměli k tomuto účelu používat jedovatý tis.