Většina druhů vistárií (Wisteria) pochází z Číny a Japonska. Nejvýznamnějším druhem je vistárie květnatá (Wisteria floribunda). Kromě základní fialové barvy má i pěkný růžový a bílý kultivar. Kvete v květnu až červnu a květenství mohou dosahovat až 50 cm délky. Za zmínku stojí ještě kultivar ‚Macrobotrys’, jehož květenství dorůstají až do délky neuvěřitelných 90 cm.

Vistárie je oblíbenou ozdobou pergol a altánů, kterým dodá přímo pohádkové kouzlo. Po bytelné konstrukci může zdobit i stěnu domu, sama se ovšem zdí nepřichycuje, narozdíl od přísavníku nebo břečtanu.

Pěstování

  • Vistárie vyžadují teplá a slunná stanoviště
  • Půda by měla být živná, propustná, s obsahem vápníku.
  • Vistárie se velmi dobře vyrovnávají i se suchem a úpalem.

Zimu v našich podmínkách snášejí poměrně dobře, i když v případě, že se sejde kombinace nevhodného stanoviště a silnějších mrazů, mohou keře namrznout. Po jarním seříznutí však velmi dobře regenerují.

Řez

  • Řezem rostlinu nejen tvarujeme, ale také ji podpoříme v bohatším kvetení.
  • Při řezu zakracujeme jen bujné dlouhé výhony, krátké postranní větvičky ponecháme.
  • Bohatou násadu květů podporuje i vyvazování výhonů do vodorovné polohy.

Zakracování se nemusíme bát, vistárie je ve své podstatě liána a je schopná za jednu vegetační sezonu vytvořit i čtyřmetrové pruty.

Spolehlivá konstrukce

Vistárie je velmi robustní dřevina, proto musí mít pevnou a kvalitní konstrukci, která unese celou váhu masivní rostliny.S tím je třeba počítat jižpři vysazování keřů – ideální jsou dobře stavěné mříže, verandy, sloupy a balkony.