Vlaštovičník není jen plevel
12. 9. 2018

Vlaštovičník není jen plevel

Posílám fotografii plevele, který se nám rozšířil po zahradě. Zřejmě jsme si ho tam zanesli s kompostem od souseda. Jak ho nejlépe vyhubit? Jan Sedlický, Turnov–Ohrazenice

Vlaštovičník větší se šíří velmi snadno.

Na vaší zahradě se rozšířil vlaštovičník větší (Chelidonium majus). Je to vytrvalá jedovatá bylina z čeledi makovitých, až metr vysoká, s věnčitou plstnatou lodyhou a střídavými, na rubu mírně chlupatými listy. Žluté květy, sestavené v okolíky jsou dlouze stopkaté, plodem je jednopouzdrá šešule. Všechny části rostliny roní při zlomení oranžově zbarvenou mléčnou tekutinu. S rostlinou je nutno kvůli její jedovatosti zacházet velmi opatrně.

Vlaštovičník větší se uchytí snadno i na zdi.Nejlépe bude, když vlaštovičník vytrháte nebo vykopete i s kořeny, mladé rostliny lze hubit některým z totálních herbicidů. Vlaštovičník je ale především významná léčivá rostlina, ze které se sbírá nať na počátku květu (od května do září). Nať obsahuje celou řadu alkaloidů, z nichž nejvýznamnější jsou chelidonin a homochelidonin, které působí tlumivě na centrální nervový systém, uvolňují křeče hladkého svalstva a působí mírně anesteticky.

Droga má omamný pach, chutná palčivě, ostře a hořce. V sušeném stavu se jedovatost byliny poněkud snižuje. Čerstvou šťávou z vlaštovičníku se s velmi dobrým výsledkem odedávna potírají a odstraňují bradavice. V poslední době hledá moderní věda v této bylině zdroj účinných léků proti rakovině.

Autor Jan Kopřiva.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS