Vypěstujte si voňavou bazalku: skořicovou, citrónovou, vínovou…
21. 4. 2017

Vypěstujte si voňavou bazalku: skořicovou, citrónovou, vínovou…

Bazalka přinese tolik užitku a potěšení, jako málokterá bylinka. Roste bujně a nabízí bohatou sklizeň. A pestrost ozdobných odrůd z ní činí atraktivní balkónovou rostlinu

Je libo bazalku klasickou, s velkými, svěže zelenými listy a typickou bazalkovou vůní, nebo kompaktní drobnolisté „keříky“ bazalky trpasličí? A proč nevyzkoušet také bazalku skořicovou, které voní skutečně s nádechem tohoto koření, citrónovou, anýzovou? Každoročně se na trhu objevují nové odrůdy, které mají nejen voňavé a ozdobné listy – včetně tmavě vínových - ale také krásně kvetou.

Bazalku můžete pěstovat na záhoně i v květináči

Pěstování ze semínek

Nabídky semen je co do kultivarů pestřejší, nežli bývá výběr sazeniček. A ze semínek je vypěstujete snadno, klíčí a rostou poměrně rychle. Potřebují k tomu pouze teplo, světlo a dostatek vláhy – při vzcházení nesmí zaschnout.

  • Substrát si můžete z kvalitního, vyzrálého kompostu a písku nebo perlitu namíchat sami, nebo zakoupit speciální substrát pro bylinky, který je k dostání i v bio kvalitě.
  • Drobná semínka a klíčící rostliny zavlažujte nejlépe rozprašovačem na květiny.
  • Překrytí nádoby perforovanou fólií nebo průhledným krytem zajistí příznivé mikroklima, které klíčení rovněž podporuje.

 

Tísnící se semenáčky protrhejte

Za příznivého počasí můžete bazalku vysévat rovnou do venku umístěných nádob. Není nutné ji předpěstovávat a poté přesazovat – jednodušší výsev přímo do truhlíků a květináčů, ve kterých ji budete pěstovat po celé léto. Pokud však hrozí mrazíky, schovejte nádoby domů – bazalka nesmí zmrznout. Ostatně, v teple domova nebo skleníku vyklíčí semena rychleji.

Pozor na příliš hustý výsev, kdy se vedle sebe malé rostlinky příliš tísní, navzájem si konkurují a proto pomalu rostou. Bazalky jsou sice nejhezčí v hustém zápoji, ale každá rostlina kolem sebe nejméně centimetrový prostor potřebuje.  

Klasická zelená bazalka s klasickou vůní

Slunce a voda

trpasličí, kompaktní odrůda bazalkyBazalky, které samy o sobě nabízejí dostatečnou pestrost co do vzhledu, je lepší s dalšími bylinkami nekombinovat. Vyžadují totiž co nejvíce tepla a slunce, ale zároveň hodně vláhy. Jejich velké a tenké listy mají docela jiné požadavky na přísun vody, nežli úsporně hospodařící bylinky, jako je tymián, rozmarýna, levandule. Rychle rostoucí bazalka, aby znovu a znovu obrážela, potřebuje také na rozdíl od skromnějších vytrvalých bylinek občas přihnojit. Ovšem jen zlehka, nejvýše poloviční dávkou než běžná zelenina – a nejlépe tekutým organickým hnojivem (rostlinné výluhy, zkvašené slepičince), nebo speciálním hnojivem pro bylinky.

Mnohé kultivary mají nápadná květenství

Bazalkám pěstovaným pro listy je výhodné kvetení nedovolit a výhony včas zaštipovat. U krásně kvetoucích druhů však stojí za to udělat výjimku. Červená či fialová květenství zkrášlí okno i balkón. Radost budou mít i motýli, včely a čmeláci, kteří v nich najdou nektar.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS