Vysejte macešky v létě, potěší vás na podzim i časně zjara
2. 7. 2017

Vysejte macešky v létě, potěší vás na podzim i časně zjara

Je nejvyšší čas zasít jedny z nejoblíbenějších dvouletek! Rozzáří balkon a zahrádku, jsou spolehlivé a nenáročné. Hitem posledních let jsou mimořádně okouzlující převislé macešky.

Mezi maceškami nalezneme jak odrůdy, které výborně přečkají i tuhou zimu, tak odrůdy, které jsou převislé, mají velký květ, nebo se jimi dají dokonce přizdobit pokrmy. Macešky si určitě zaslouží místo i na našich zahradách a balkonech.

Maceška zahradní (Viola x wittrockiana)

Okouzlující a nenáročné

Maceška zahradní (Viola x wittrockiana) patří mezi nejoblíbenější zástupce rodu Viola. Pěstitelé na ni nedají dopustit, protože má velký květ a je velice nenáročná, nemá žádné zvláštní nároky na substrát, zálivku ani hnojení. Pokud vysejeme semínka v červnu nebo počátkem července, můžeme se těšit ze záplavy květů různých barev hned dvakrát - na podzim a pak na jaře, kdy kvete ještě bohatěji. U málokteré květiny nalezneme takovou škálu barev květů, vedle nejčastěji pěstovaných modrých a žlutých s tmavým okem můžeme pěstovat oranžové, růžové nebo dokonce černé. I květní kresba je úžasná, vysadit si můžeme třeba skupinu Cats (anglicky kočky), jež získala název podle černých čar v květu, které připomínají kočičí vousy. Nejoblíbenější jsou ale velkokvěté odrůdy, jejichž květ je na pohled velmi efektní, protože má v průměru až 9 cm, takže jeho barva a kresba může vyniknout ještě lépe.

Maceška zahradní je vyšlechtěna do nespočtu barevných variet

Začínáme od semínka

  •  Semena zakrýváme jen tenkou vrstvou substrátu nebo vermikulitu a udržujeme teplotu okolo 15 °C - pak se první rostlinky objeví asi za dva týdny.
  • U výsevu je nutné, aby byl neustále zavlažený, jakmile uschne, rostlinky už málokdy začnou opět růst.
  • Macešky snášejí velice dobře polostín, nejlépe ale pokvetou na částečně osluněných slunných místech, přímé slunce jim ovšem dobře nedělá.

 

Maceška zahradní je vyšlechtěna do nespočtu barevných variet

Převislé i mrazuvzdorné

Pokud plánujeme macešky přezimovat, zvolíme pro to vhodné odrůdy, jako je například skupina Cool Wave. Rostliny z této skupiny vytvářejí převis dlouhý až 75 cm a bez problému přečkají i teploty okolo –20 °C, protože při jejich šlechtění byly použity alpské, velice mrazuvzdorné druhy macešek. Obzvláště dobře vyniknou v závěsných nádobách: do nádoby o průměru 10-15 cm sázíme jednu rostlinu, do nádob o průměru okolo 30 cm pět.

Pokud se rozhodneme pro některou méně mrazuvzdornou skupinu macešek, je vhodné ji při větších mrazech buď přikrýt textilií, nebo nádobu přenést dovnitř, aby rostliny nevymrzly a na jaře začaly zase kvést. Pro macešky na jaře vysazované to neplatí, můžeme je vysazovat od dubna.

 Maceška drobnokvětá (Viola cornuta)

Letní macešky

Vedle macešky zahradní se často setkáme v zahradnických prodejnách s  maceškami drobnokvětými (Viola cornuta), jež jsou nižší a mají i drobnější květy, které mají v průměru 1-3 cm. Jejich velkou výhodou je výborná odolnost i k vyšším teplotám, takže bohatě kvetou po celé léto. Velice oblíbená je mrazuvzdorná skupina Floral.

Macešky obvykle bývají zdravé, někdy je však může napadnout padlí, především tehdy, když je vlhko a teplo. Ze škůdců si musíme dát pozor na mšice a slimáky, kteří okusují listy a mohou výsadbu zlikvidovat.

Autor Markéta Černá.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS