Vysejte si měsíček – nenáročnou, zářivou a léčivou letničku
17. 5. 2017

Vysejte si měsíček – nenáročnou, zářivou a léčivou letničku

Měsíček je ideální letnička pro začátečníky. Vysít ji můžete i na konci května, a brzy se dočkáte květů, které budu zahradu zdobit až do podzimu. A jsou nejen pohledné, ale i jedlé a léčivé.

Čaj z květů měsíčku prospívá játrům a povzbuzuje metabolismus, měsíčková mast je vyhlášená hojivými účinky. A na květy měsíčky skoupé nejsou  - kvetou po celé léto a pokud je sklízíte, dobře obrážejí a neustále nakvétají dalšími oranžovými nebo žlutými květy. Pokud je necháte dozrát, snadno sesbíráte spoustu semen na příští rok. Měsíčky se množí i samovýsevem – na místě, kde rostly, příštího jara vzejdou semenáčky i bez přispění pěstitele.  

 Záhon měsíčku kvete po celé léto

Jednoduché pěstování měsíčku

Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května. Semena jsou malým přírodním úkazem, u málokterých rostlin nalezeme takovou škálu tvarů a velikostí. Nemusíme se ale bát, ze všech za 45-60 dní vyrostou překrásné rostliny.

výsev semen

  • Volíme stanoviště, které není příliš zaplevelené. Důležité ale je, aby rostlina měla dostatek světla, stín rozhodně vhodný není.
  • Před výsevem připravíme pozemek. Odstraníme z něj veškerý plevel, půdu zryjeme a uhrabeme hráběmi.
  • Nevyséváme příliš hustě, aby měly dostatek prostoru pro další růst. Optimální jsou 2 g osiva na 1 m2.
  • Semena pak zasekáme hráběmi do půdy, aby se dostala do hloubky 2-3 cm.
  • Dále použijeme válec, kterým půdu kolem semen utužíme. Místo válce můžeme použít hrábě.
  • Nakonec záhon zalijeme a zaléváme jej pak podle potřeby 2-3x týdně. 

 Měsíc po výsevu již měsíčky bujně rostou

Semena začnou klíčit za 5-15 dní, záleží na odrůdě a pěstebních podmínkách. Když jsou rostliny vysoké asi 3-5 cm, je nejlepší čas porost vyplet. Listy měsíčku snadno poznáme, takže nehrozí, že bychom si je spletli s plevelem. Pokud jsou měsíčky příliš husté, můžeme je protrhat a z listů si připravit salát - jsou jedlé, zdravé a za mlada poměrně křehké.

Květy měsíčků prozáří zahraduJestliže jsme vysévali na pozemek, který byl v minulém roce silně zaplevelený, plevel odstraníme ještě podruhé a potřetí během sezony. V létě rostliny pravidelně zaléváme a hnojíme, a aby neustále bohatě kvetly, zaštipujeme je. Měsíček po celou dobu pěstování zpravidla příliš netrpí chorobami ani škůdci. Jeho silice jich dokonce řadu odpuzují. Květy sbíráme za slunného počasí, plně rozvité

Sklizeň léčivých květů

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je významná hojivá léčivka. Najdeme v něm karotenoidy s protizánětlivými účinky a lutein prospěšný pro oči.  V květech je obsažen také vitamin C a lykopen, který pomáhá jako prevence nádorových onemocnění.  Sušené květy jsou oblíbenou součástí bylinkových směsí, dodají čaji barvu, chuť i prospěšné látky.Nálev připravíme z čerstvých i sušených květůNejvětší léčivou sílu mají rozkvetlé květy, které musíme sbírat za slunečného počasí, aby se nezavřely. V dávných dobách se podle měsíčku předpovídalo i počasí: když se květy zavřely, mělo pršet. Dříve se jím také nahrazoval šafrán, nejdražší koření na světě. Čerstvé květy můžeme přidat do salátů i do domácí limonády (kame je můžeme vhodit i zamražení v kostce ledu). Sušené a podrcené spolu se zeleným kořením do bylinkové soli. Za studena lisovaný olej (slunečnicový, olivový, meruňkový, mandlový aj), ve kterém po tři týdny, na teplém místě, luhujeme květy, je hojivým elixírem pro kůži a můžeme ho přidávat i do salátů.  

Autor Markéta Černá, spoluautor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS