Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května. Semena jsou malým přírodním úkazem, u málokterých rostlin nalezeme takovou škálu tvarů a velikostí. Nemusíme se ale bát, ze všech za 45-60 dní vyrostou překrásné rostliny.

  • Volíme stanoviště, které není příliš zaplevelené. Důležité ale je, aby rostlina měla dostatek světla, stín rozhodně vhodný není.
  • Před výsevem připravíme pozemek. Odstraníme z něj veškerý plevel, půdu zryjeme a uhrabeme hráběmi.
  • Nevyséváme příliš hustě, aby měly dostatek prostoru pro další růst. Optimální jsou 2 g osiva na 1 m2.
  • Semena pak zasekáme hráběmi do půdy, aby se dostala do hloubky 2-3 cm.
  • Dále použijeme válec, kterým půdu kolem semen utužíme. Místo válce můžeme použít hrábě.
  • Nakonec záhon zalijeme a zaléváme jej pak podle potřeby 2-3x týdně.

Semena začnou klíčit za 5-15 dní, záleží na odrůdě a pěstebních podmínkách. Když jsou rostliny vysoké asi 3-5 cm, je nejlepší čas porost vyplet. Listy měsíčku snadno poznáme, takže nehrozí, že bychom si je spletli s plevelem. Pokud jsou měsíčky příliš husté, můžeme je protrhat a z listů si připravit salát - jsou jedlé, zdravé a za mlada poměrně křehké.

Sklizeň léčivých květů

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je významná hojivá léčivka. Najdeme v něm karotenoidy s protizánětlivými účinky a lutein prospěšný pro oči. V květech je obsažen také vitamin C a lykopen, který pomáhá jako prevence nádorových onemocnění. Sušené květy jsou oblíbenou součástí bylinkových směsí, dodají čaji barvu, chuť i prospěšné látky.