Již na metru čtverečním na osobu lze při optimálním osazení vypěstovat dostatek bylinek pro běžné užívání. Pokud máte prostoru více, zahrádka může být druhově bohatší, a přebytky ze sklizně lze uchovat na zimu.

Jak je nejlépe pěstovat:

  • Na zahradě vybíráme místo, kam dopadají sluneční paprsky co nejdéle.
  • Půdu pod bylinkami můžeme pokrýt mulčem z oblázků – vypadá krásně a drží teplo.
  • Při pěstování v nádobách na balkóně či za oknem je ideální jižní či východní orientace.
  • Domácím bylinkám dopřejeme letnění na zahradě či balkóně, nebo alespoň slunění u otevřeného okna.
  • Pěstování v nádobách je obzlášť vhodné pro druhy, jež dobře nesnášejí mráz, například rozmarýnka.
  • Bylinky potřebují propustnou půdu, výživnou půdu. Těžkou zeminu vylehčíme pískem, případně drenáží,a zkvalitníme mslým přídavkem vyzrálého kompostu (přebytek živin je však spíš na škodu).
  • Na těžších půdách je vhodné pěstování na vyvýšených záhonech, skalkách , nebo takzvaných bylinkových šnecích (spirálovitá skalka).
  • I bylinkám pěstovaných v květináči svědčí drenáž z hrubšího písku či kamínků na dně, ve kterém nesmí chybět otvor na odtok přebytečné vody.

I tato pravidla mají výjimku, která je potvrzuje – například mátě svědčí stinnější a vlhčí místo.

Pokud máme parapet plný bazalek a rozmarýnek, nemusíme se ani bát, že budeme mít doma plno hmyzu. Silná vůně těchto bylinek jej celkem účinně je odpuzuje

K vytvoření půvabných košatých keříků bylinkám musíme pomoci a pravidelně zaštipovat výhony. Je to velmi výhodná údržba, neboť čerstvé výhonky můžeme ihned použít v kuchyni. Místo nich brzy doroste několik dalších, takže čerstvé koření budeme mít neustále k dispozici.

Voňavé jednoletky

Kromě vytrvalých, dřevnatějících bylinek jsou v kuchyni nepostradatelné také jednoleté bazalky, královny čerstvého koření. Skvělá je také bujně rostoucí, zcela nenáročná roketa setá.

Po ruce je skvělé mít také čerstvou petrželku, exotický koriandr, jemný kopr. Lístky jednoletých bylinek můžeme sklízet již z malých sazeniček.