Zahrada jako obraz: okrasné dřeviny s bílou, stříbrnou i pruhovanou kůrou
30. 10. 2012

Zahrada jako obraz: okrasné dřeviny s bílou, stříbrnou i pruhovanou kůrou

Kůra dřevin nemusí být vždy jen hnědá. Existuje i celá řada zajímavých barevných variant, které zahradu oživí, zjemní a se kterými zde lze pracovat i výtvarně.

Na barvu kůry se při koncipování zahrady často zapomíná a je to škoda. Její vybarvení totiž nejlépe vynikne v době, kdy už je na zahradě o ostatní efekty (kvetení, vybarvování listů a plodů) nouze.

Něžná bílá

Asi nejznámějším stromem s barevnou kůrou je bříza. Je nejsvětleji zbarvenou dřevinou a barva její kůry září i v době vegetace, kdy má strom listy. Do zahradního prostředí se lépe než bříza bělokorá (Betula pendula) hodí bříza papírová (Betula papyrifera), která je ještě bělejší a navíc má i zajímavý charakter růstu – její kmen se často již odspodu dělí. Výrazně bílou barvu kůry má i bříza Jacquemontova (Betula jacquemontii), jejíž hladká kůra se odlupuje ve velkých plátech. Pro malé zahrady se pak hodí i kultivary břízy bělokoré, jako jsou ´Gracilis´ nebo ´Youngii´. A nádavkem ke kráse bílé kůry ještě všechny břízy na podzim vybarvují pěkně dožluta listy.

topoly často lemují břehy vod 

Elegantní střbrošedá

Velmi dekorativní je i hladká, elegantně šedostříbrně vybarvená kůra buků. Když opadají listy, je procházka bukovým lesem opravdu úchvatná. Podobnou barvu kůry mají i topol bílý nebo osika (Populus alba, Populus tremula). Kůra topolů není tak hladká jako buků, ale celková světlost je podporována bělavým zbarvením spodní strany listů. Z keřů pak stříbřitě šedým zbarvením vyniká hlošina (Eleagnus angustifolia).

buky mají krásně vybarvené podzimní listí a elegantní kůru

Zajímavým zástupcem světlokorých stromů je platan (Platanus), se kterým se stále častěji setkáváme v parcích. Jeho kůra v jemných odstínech šedé, bílé, krémové, žluté a zelenkavé vytváří krásnou mozaiku. Mějme na paměti, že platan je velký a poměrně rychle rostoucí strom, proto potřebuje dostatek místa.

barevná mozaika kůry platanu

Pruhovaná inspirace

Zvláštní kapitolou mezi barevnokorými dřevinami představují ty, jejichž kůra není jen jednobarevná. Velmi zajímavé jsou třeba takzvané pyžamové javory, které svůj legrační název dostaly od zelenobíle pruhované barvy, která připomíná vzorek na dědečkově pyžamu. Pěknými exempláři pro menší zahrádky jsou například javor Davidův (Acer davidii) nebo javor pensylvánský (A. pensylvanicum). Dvojbarevný efekt nabízí i bambus (Bambusa).
obzvlášť sluší v kombinaci se svídami s červenou barvou kůry.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS