Zahrada v červnu
30. 5. 2015

Zahrada v červnu

Pro zahradníka začalo léto. Zahrada kvete, voní a dává první úrodu. Zároveň můžeme ještě řadu druhů zeleniny i květin vysít pro pozdní sklizeň.

Jakou zeleninu lze vysít v červnu?

Péče o rajčata

Péče o rajčata

Rychle rostoucí rostliny je třeba vyvazovat k tyčkám – pokud nemáte spirálovité kovové tyčky, které rostliny obtáčí s malou pomocí samy.

U tyčkových odrůd je třeba důsledně vylamovat postranní výhony, které rostlinu oslabují a snižují úrodu plodů. Keříčkové odrůdy se naopak nevylamují!

Rostliny je třeba zalévat a hnojit: organickým hnojivem určeným pro plodovou zeleninu, naředěnou hnojivovou zálivkou, připravenou stejně jako pro ovocné stromy, nebo rostlinnými výluhy, které poskytnou výživu a podpoří zdraví

Zásadní je preventivní opatření proti houbovým onemocněním, která v deštivém počasí rajčata napadají:

 • Ideální je pěstovat rostliny na místě krytém před deštěm, v dostatečných rozestupech.
 • Zalévat se nikdy nesmějí na listy
 • V případě potřeby je včas ošetřete měďnatými fungicidy, nebo biologickými přípravky na bázi řepkového oleje a lecithinu, které rovněž zvyšují odolnost vůči plísni.

žlutá paprika

Péče o papriky

Pokud dostávají správnou výživu, rostliny během vegetace narůstají do značných rozměrů a nasazují velké množství plodů. Hrozí pak jejich polámání, neboť výhony paprik, které se na rozdíl od rajčat nevylamují, jsou přirozeně křehké. Papriky je proto třeba pečlivě vyvazovat, nebo celou řádku zpevnit pomocí natažených provázků ve spodní i horní části rostlin.

Na síti je možné pěstovat i okurky, kterým tento systém velmi svědčí.

Pro dobré brambory

Brambory je vhodné v průběhu června přihrnout zeminou, aby byla úroda co největší.

Za deštivého a zároveň teplého počasí rostliny často napadá plíseň bramborová. Projevuje se šedočernými skvrnami na natích a později i na bramborách, které značně znehodnocuje.

 • Prevencí je nepřehnojovat brambory dusíkem (i když jinak jej snášejí poměrně hodně)
 • Při riziku napadení je porost vhodné včas ošetřit měďnatým fungicidem.
 • Mandelinku bramborovou, která okusuje natě, je z malých ploch snadné ručně sbírat a likvidovat. Její nápadné zbarvení je v tomto ohledu výhodou.
 • Proti háďátku bramborovému pomáhá střídání záhonu a také výsadba aksamitníku, proti háďátkům je nejúčinnější specielní odrůda Ground kontrol.

 

jahody

Léto s vůní jahod

Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce pro vynikající chuť a vůni i rozmanité možnosti zpracování. Vlastní záhonek by na zahradě nikdy neměl chybět, zvláště pokud máte děti – tuhle formu vitamínů nikdy neodmítnou. A jahody jsou opravdu nejen lahodné, voňavé a sladké, ale i velmi zdravé: obsahují velké množství vitamínů skupiny B, vitamínu C a K, karotenu, a dále vápník, draslík, jód, sodík a železo. Mlsání na jahodách je proto zdravé! Pěstovat můžete řadu zajímavých a osvědčených odrůd.

i

Za suchého počasí je třeba jahodníky vydatně zalévat, aby mohly dávat velké, pěkné plody

Na začátku měsíce je poslední vhodná doba, kdy lze jahody mělce prokypřit a odplevelit, pokud je to třeba, a poté pod ně položit mulčovací materiál. Bude chránit kořeny před vysycháním a zahřívat půdu, bránit růstu plevelům a zajistí, aby se zrající plody nešpinily a u země nehnily.

černá mulčovací textilie

Pod jahodníky je vhodné  nastlat mulčovací materiál, aby se plody po dozrání nešpinily, pokud jste tak neučinili již dříve. Vhodné materiály jsou:

 • černá mulčovací textilie (nejlépe s otvory pro jednotlivé trsy – ideální je pokládat ji již při zakládání záhonu).
 • sláma
 • posečená tráva
 • nebarvené pruhy papírové lepenky

V případě čerstvých materiálů, jako je posečená tráva, je vhodné nechat je nejprve zavadnout, pokud se na zahradě vyskytují slimáci, a dále jejich výskyt pod mulčem kontrolovat. (V případě potřeby lze přímo mezi jahody a mulč umístit například pivní pasti, či před pokládkou mulče aplikovat biologickou ochranu)

Pro stále krásnou zahradu

Pro stále krásnou zahradu

 • Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu.
 • Odstříháváním uschlých květů macešek, aksamitníků a dalších okrasných květin výrazně prodloužíte jejich dobu kvetení. Ponechejte si pouze potřebný počet na sběr semínek.
 • Růže a mečíky, které nasazují na květ, je třeba přihnojit.
 • Trávník v červnu vyžaduje pravidelné sečení, hnojení a v případě sucha i zavlažování. Pokud vás jeho na péči náročná plocha zmáhá, nahraďte jej částečně květinovou loukou, nebo půdopokryvnými rostlinami, jako je mateřídouška, rozchodníky, popenec, ve stínu pak barvínek menší, fialka, břečťan a další.

Motýl paví oko

Množení okrasných květin a dřevin

Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře.

 • Řízky je vhodné odebírat ráno a ihned je zapíchnout do lehkého substrátu.
 • Spodní listy je vhodné odstranit, řízky stačí do zeminy zanořit cca 2 cm hluboko a přikrýt miniskleníčkem, fólií, průsvitnými kelímky apod.

Zelenými řízky v červnu můžete množit například tyto dřeviny:

Japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky.

Trvalky, které kvetou na jaře, je nejlepší přesazovat a množit dělením trsů do poloviny června. Jednotlivé trsy se do podzimu rozrostou. Dokud se neujmou, potřebují zálivku a  ochranu před horkým sluncem – blízkost keřů či stromů, stříšku či zástěnu například z rákosové rohože, nebo alespoň ochranu bílou netkanou textilií.

rákosová rohož

Výsev dvouletek

V červnu se vysévají dvouletky, jako jsou macešky, pomněnky, sedmikrásky, karafiáty.

 • Na semínka nasypte pouze tenkou vrstvu substrátu.
 • Některým dvouletkám, především maceškám při klíčení škodí vysoké teploty a je třeba je chránit před sluncem, nejlepší je zatemnění. 
 • Když semínka začnou klíčit, zatemnění je třeba odstranit, ale za slunného počasí je raději zastiňte.
 • Výsevy nesmějí zaschnout, pravidelná zálivka je nezbytná.  

Červnové tipy

 • BělásekV průběhu června je třeba sklidit chřest a rebarboru, později se jejich kvalita zhoršuje.
 • Plevel likvidujte mělkým okopáváním včas, než se stihne rozrůst a obírat pěstované rostliny o vodu, světlo a živiny. Nenechejte jej uzrát a vysemenit!
 • Pokud chcete množit či přemístit drobné cibuloviny, je vhodné je v červnu vyjmout ze země a do podzimu chovávat v mírně vlhké rašelině či písku. Naopak cibulky tulipánů a hyacintů, pokud je chcete pro zachování nejvyVajička běláskašší kvality květů vyjmout z půdy, je třeba osušit a uchovávat na suchém místě při teplotě kolem 20°C.
 • Pokud na spodní straně listů brukvovité zeleniny objevíte oranžová vajíčka, patří nejspíš bělásku zelnému. Jednoduchým a neškodným trikem, který samičky odradí od kladení, je o umístění prázdných bílých vaječných skořápek na listy rostlin. Samička běláska se pak domnívá, že již sazenici obsadila jiná paní bělásková a odletí.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Sirup z černé ředkve

(Světlana Niklová), 28. 4. 2011, 13:58

Oprané bulvy oloupeme nerezovou škrabkou a nastrouháme na nerezovém struhadle, vložíme do mixéru a poté drť vylisujeme přes plachetku. Bulvy rovněž můžeme nakrájet a vložit do odšťavňovače. Získanou šťávu necháme asi 4 hodiny odstát, pak ji stočíme a za studena v ní rozpustíme cukr a kyselinu citronovou v tomto poměru: na l litr šťávy dáme 1,6 kg krupicového cukru a 4 g kyseliny citronové
Pozor: Černá ředkev sice pomáhá při onemocnění žlučových cest, tvorbě žlučového písku a žlučových kamenů, nesmí se však používat při zánětech žaludku a střev.
Na záněty žlučníku se doporučuje pitná kúra: po 3 týdny denně vypít asi 100 g čerstvé šťávy z černé ředkve.

Jak vylepšit vzhled jahod

(Pavel Duhaj z Brna), 3. 6. 2010, 14:55

Jahody u nás dozrávají v období dešťů a jsou pak velmi nevzhledné a ušpiněné od hlíny.Už před lety jsem zkusmo podložil trsy jahod petlahvemi a výsledek byl tak dobrý, že je podkládám každou sezonu.
Používám láhve 1,5 až 2l, kterým uříznu dno a nasunuji je do sebe, až vytvoří jakéhosi hada. Podélně kolem řádek sazenic motyčkou prohrábnu půdu asi 2 cm. Pak k trsům přiložím petlahve, pokud možno co nejblíže k rostlinám. Zakotvím je drátem nebo pruty. a přihrnu k nim zeminu. Řádky sazenic musí být pokud možno rovné a ve vzdálenosti asi 50 cm.
I po vydatných deštích zůstanou podložené jahody čisté a nepoškozené, zatímco ty ostatní se nedají použít.
Po sklizni láhve navleču na provázek v délce asi 2 m a pověsím na vhodné místo, aby zůstaly čisté a použitelné pro příští rok.

Poděkování

(Helena), 19. 6. 2009, 16:28

Také já chci poděkovat za internetový receptář,který je přehledný a velice pěkně dělaný.Moc ráda se k němu vracím a Vaše rady jsou pěkně podané.Přeji Vám mnoho uspěchu ve Vaší hezké práci a mnoho spokojených čtenářu! Díky.

dlho som čítala časopis Receptar.Vždy som našla pre mna určené články ktoré som rada čitala.Dnes je to ťažšie,som na dôchodku a rada sa vraciam k tomuto časopisu,čo mi je dosť obtiažne pretože je z môjho dôchodku pridrahý tak si ho kúpim aspoň niekedy,preto som rada,že si ho budem môcť pozrieť aspon niekedy na internete.Dakujem Vám moc za veľmi pekné a poučné články.Vám prajem veľa nápadov!!!!

RE: ireceptar

(A7P~QlteVV~st37__mmMFYqTVvdjLT29g), 12. 6. 2009, 10:58

Dobrý den. Velmi nás těší Váš zájem o internetový Receptář. Budeme se snažit, abychom Vás nezklamali a abyste při každé své návštěvě webu objevila novinky, které Vás zaujmou. Tým iReceptář.cz

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS