Zahrada v lednu
4. 1. 2016

Zahrada v lednu

V lednu by zahrada měla odpočívat pod sněhovou pokrývkou, uspaná mrazem. Je však třeba kontrolovat její zimní zabezpečení. Dlouhé večery jsou ideální k rozmýšlení jarních výsadeb a úprav. Můžete začít i s prvními výsevy za okno.

Na zimní zahradě je stále třeba kontrolovat ochranu dřevin, především ovocných stromků, proti okusu zvěří. Pokud již došlo k poškození, je třeba rány ošetřit štěpařským voskem. Dále můžete odstraňovat suché větve, zvláště když jsou na nich rakovinné nádory. Pokud na ovocných stromech zůstaly ještě viset zbytky plodů, je vhodné je odstranit – bývají původcem chorob. nezapomeňte také na letní ochránce stromů proti škůdcům, ptáky, kteří v zimě potřebují přikrmování.

Sníh pomáhá i škodí

Při odklízení sněhu, pokud je lehký a sypký, jej dávejte pod ovocné i okrasné dřeviny i na záhony. Bude sloužit jako izolace proti mrazu a na jaře půdu napojí vodou.

zasněžená zahrada, stromy

i

Stálezelené rostliny je třeba chránit a zakrývat tak, aby měly stále dostatek světla.

Pokud se sněhu nedostává, lednové holomrazy mohou napáchat značné škody, protože noci bývají v tomto měsíci nejchladnější. Proto podle potřeby doplňte izolace trvalkových a bylinkových záhonů. Mezi vhodné izolační materiály patří:

  • chvojí (třeba větve z vánočního stromku, pokud šlo o neopadavý druh)
  • sláma
  • suché listí
  • seno
  • netkaná textilie

Menší keře lze přiklopit jutovým pytlem, vyplněným výše zmíněnými materiály.

Pro venkovní nádoby, trvale umístěné na zahradě či balkóně, je vhodný  polystyren, bublinkové folie, vrstvy novin.

Mokrý těžký sníh však umí napáchat i velké škody.

  • Setřásat jej z větví mladých stromů a keřů je nezbytné.
  • U keřů, například rododendronů, jsou ideální i stříšky, které je před náporem sněhu brání. Výhodou je, že fungují zároveň jako větrolamy. Stálezelené dřeviny totiž ohrožuje mráz v kombinaci s větrem který je vysušuje.

zahrada v lednu, okno

Síla mrazu: záleží na regionu i mikroklimatu

Působení mrazu se velmi liší v závislosti na terénu i zeměpisné poloze. Například v nížinách jižní Moravy mrazy ani v lednu příliš silné nebývají, ovšem jen o kousek výše, v podhůří Vysočiny, bude zima mnohem silnější. Svou roli však nehraje pouze nadmořská výška a zeměpisná šířka, tedy zda je území více na jihu či severu, ale i zeměpisná délka. Západní část česka podléhá více mírnějšímu atlantskému klimatu, východní pak drsnějšímu klimatu kontinentálnímu. A nakonec záleží i na detailní poloze zahrady a tvaru terénu. Mrazové kotliny jsou samozřejmě chladnější, ovšem na výslunných stráních mohou někdy rostliny trpět více, neboť se zde teploty během dne příliš prudce mění.

Zimní zelenina

Zeleninu lze pěstovat i pod sněhem. V lednu lze sklízet z venkovních záhonů růžičkovou kapustu, pór i kadeřávek. Za mrazivého počasí jim nesvědčí slunce, které způsobuje prudké změny teplot. Podle potřeby je proto chraňte a zastiňte rákosovými rohožemi, chvojím či netkanou textilií.

kadeřávek

Zdrojem čerstvých vitamínů však může být i zelenina rychlená v teple domova: pažitka, naťová cibule, řeřicha, aromatické bylinky, čekankové puky.

Příprava nářadí pro příští sezónu

V lednu bývá dostatek času na kontrolu veškerého zahradnického náčiní (které se často ukládá ve spěchu, neboť na podzim je na zahradě spousta práce).

  • Rýče i motyky i zahradnické nůžky se vyplatí nabrousit, práce s nimi bude snazší.
  • Čepele z méně kvalitních materiálů je dobré po důkladném vyčištění natřít olejem, například minerálním.
  • Můžete také v klidu nakoupit náčiní, které vám chybí.

v lednu bývá dostatek času na kontrolu nářadí 

Plánujte a těšte se

Zimní večery jsou jako stvořené pro plánování, co vše byste rádi na zahradě změnili, vytvořili, vyseli, vysadili. Dobrým pomocníkem vám mohou být knihy o zahradě, kde najdete spoustu inspirace, nápadů, plánků i detailních popisů.

Také včasná rozvaha a objednání semen či cibulek vás na jaře ušetří zbytečného spěchu či zklamání. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Prosím existují různě inzerované "popínavé jahody"? Nebo aspoň do truhlíků, jejichž "rychle rostoucí a bohatě plodící šlahouny padající směrem dolů"? Asi jsem oběť reklam, protože se mi nepodařilo ani z jedné takové sazenice něco sklidit. Po zasazení na normální záhon dlouho zakořeňovaly, pár jahod bylo, ale menší, tvrdé, nechutné. Udělala jsem nějakou chybu já? Zahrádka je můj koníček, ale vzhledem k věku a nemoci jsem její rozlohu musela hodně zredukovat, proto jsem chtěla pár jahod vypěstovat takto, do výšky...Děkuji.Přihlášená jsem, potřebovala bych odpověď na můj email vera.schneiderova4@seznam.cz, nějak mi to tady nejde odkliknout.

Dobrý den, prosím Vás, existují vůbec POPÍNAVÉ JAHODY? Takové, jejichž výhony se přivazují k tyčkám směrem vzhůru a tak plodí? Četla jsem o tom i viděla obrázek v jakési inzerci v nějakém časopise. Časem jsem o ně začala mít zájem, sehnala jsem tedy na zkoušku v zahradnictví 2 sazenice, kde se mi málem vysmáli, že žádné sahody se nepnou, ale tyto, od nich po 58Kč/kus se sadí do truhlíku na vyvýšené místo, šlahouny rostou směrem dolů/padají/ a bohatě rodí, cca za 2 měsíce. Ani toto však jahody neudělaly, takže jsem je přesadila normálně na záhon, kde nerostly a rovněž nedaly ani jednu jahodu. Je chyba v mém zahradničení? Přesto, že jsem mívala vždycky pěknou úrodu jahod běžně dříve pěstovaných na záhonech.Kvůli svému věku a nemoci jsem musela rozlohu zahrádky, která byla vždycky mým koníčkem, radikálně zmenšit - proto jsem sháněla ty "popínavé" nebo aspoň "padající" jahody. Můžete mi poradit? Děkuji. V.Schneiderová

Gigantické stromkové lilie

(ponxRYSSC7P~QkR978Iu5f4uK7N_), 9. 1. 2013, 12:13

Prosím o radu o Gigantických stromkových lilii.Zda mají taky cibule ,zda se nechávají přes zimu v zemi a kde bych je popřípadě mohla sehnat.Děkuji

Gigantické stromkové lilie

(VWPsQNuAc8AkQMQNVvbjcL7dWoxy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 9. 1. 2013, 12:11

Prosím o radu o Gigantických stromkových lilii.Zda mají taky cibule ,zda se nechávají přes zimu v zemi a kde bych je popřípadě mohla sehnat.Děkuji

RE: Gigantické stromkové lilie

(garfield), 9. 1. 2013, 15:41

Myslíte pravděpodobně lilie, které takto uvádí Starkl. Dle mého je to pouze jeho výmysl názvu novinek. Je třeba hledat v nových sortách ve skupině orientpetů. Bohatý výběr např. u Lukon-glads, kde je např.odr."LAVON" za třetinovou cenu jak u Starkla. Je třeba vybírat lilie s bujným růstem a velkými květy. Mohutný růst zaručují ovšem pouze velké cibule po letech úspěšného pěstování.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS