Zahrada v říjnu
28. 9. 2015

Zahrada v říjnu

V říjnu zahrada vydává poslední pozdní ovoce a zeleninu, barví se do podzimních tónů. Je nejvhodnější doba k výsadbě většiny dřevin, okrasných i ovocných, a také  růží. Můžete také založit skalku, zasadit česnek...

 Pokud neprší, je to ideální čas pro úpravy i novou tvorbu – není horko, ani příliš zima. Je také dobré vědět, kterou zeleninu sklidit a kterou ještě ponechat na záhoně, jak se postarat o trávník, jak chránit mladé sazenice stromů a keřů proti okusem zvěří...

Zrají šípky,které poskytnou přirozený a bohatý zdroj vitamínů po celou zimu. Sklízet je můžete z růží planých, ale i pěstovaných, velké a kvalitní plodí například růže svraskalá. Stále ještě můžete sklízet a zpracovávat i chutné a léčivé plody aronie.

Květy příštího jara

V teplých dnech první poloviny října můžete stále ještě vysazovat okrasné cibuloviny. Například tulipány stovek rozmanitých tváří, sytě barevné modřence, atraktivní hyacinty, kosatce tvořící cibule, okrasné česneky, venkovní bramboříky. Počátkem října je za příznivého počasí ještě poslední vhodná doba též pro narcisy.

V průběhu října také stále ještě můžete vysazovat do nádob cibulky tulipánů, krokusů a hyacintů pro zimní i jarní rychlení.

cibuloviny

Trávník se ukládá k spánku

 • Trávník v průběhu října sekejte již velmi zřídka a porost ponechte vyšší.
 • V polovině měsíce jej s ohledem na počasí posečte na posledy – musí ještě do zimy trochu obrůst. Velmi nízký porost by mráz snadno poškodil.
 • Pro správné zimování je třeba i změnit hnojivo za podzimní a posléze přestat hnojit úplně. 

Výsadba růží!

Říjen je čas královen. Můžete vysadit růže, které učiní každou zahradu pohádkovou. Nejlepší je využít různé typy růží: 

 Vyplatí se i růže ovocné – krásné i užitečné, dávající na podzim obří šípky.

růže

Budiž skalka

Říjen je ideálním časem pro založení nové skalky. Dny s relativně teplým a suchým počasím můžete využít na její budování. Podzimní termín je nejlepší i kvůli tomu, že přes zimu mráz může s jednotlivými komponenty ještě mírně pohnout. Na jaře pak stačí skalku poupravit a osázet.

Zvolit můžete mezi skalkou klasickou, či spárovou, která se hodí do menších zahrad. Zajímavou variantou, inspirovanou  skalkami, jsou také květinové suché zídky. Mají v zahradách nejrůznější funkční i velice estetické uplatnění.

Jahodník před zimou

I v říjnu můžete přispět k další bohaté úrodě sladkých jahod.

 • Ještě koncem měsíce jahodník okopejte.
 • Poté k rostlinám opatrně přihrňte zeminu, která je bude chránit před nepřízní počasí.

Myslete na "svoje" zvířata

Při podzimním úklidu zahrady nezapomeňte ponechat na kraji kupku listí, větví či kamenů. Jinak u vás užiteční pomocníci nenajdou žádný úkryt k zimování. Pomůžete takto ježkům, kterým můžete zhotovit i domek k přezimování, ale i rovněž užitečným ještěrkám, čmelákům i beruškám. Pro ty můžete zhotovit i speciální zimovaní krabičky. Ubytovat se u vás můžou i užiteční netopýři.

vinice

Čas vína

Pokud se vaše zahrada nachází v úrodném, teplém kraji, můžete si koncem října založit malou vinici. Pokud ne, stále ještě můžete pěstovat alespoň několik keřů vinné révy u jižní zdi, nechat je pnout po pergole… I z malé úrody si můžete připravit vlastní burčák.

Říjen je také časem sklizně pozdních moštových odrůd. Je třeba je ihned zpracovat.

Mrazuvzdorná zelenina

krecht

 •  Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snese pekingské zelí, hlávková kapusta, salát i endivie. Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií.
 • Až do jara je na záhonech možné ponechat tyto zcela mrazuvzdorné druhy zeleniny: růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, černý kořen, pastinák, kořenová petržel (ta ovšem nesnáší holomrazy, proto je třeba ji případně přikrýt).

Kořenovou zeleninu můžete uchovávat v krechtu.

Choulostivý, ale zdravý celer

Celer patří mezi zeleniny, u kterých se na mrazy čekat nevyplatí – namrzlý nelze dlouhodobě skladovat.

 • i

  Otrhané, čisté celerové listy, bez známek houbových chorob je možné usušit a používat jako koření do polévek.

  Bulvy vyjměte včas. Je třeba vyrýt je opatrně, abychom je nepoškodili, jinak by při skladování hnily.
 • Odstraňte zeminu z kořenů a zkráťte je na 2 až 4 cm.
 • Listy opatrně olamte. Ponechejte ale  malé srdíčko nejmladších lístků, aby bulvy nevadly.
 • Poté je vložte do písku,  nejlépe ve sklepě. Srdíčko a hlava bulvy by měly zůstat nad povrchem.
 • Celer je možné ukládat i do jam vyhloubených v zemí nebo do dobře utepleného pařeniště a před mrazem ho zde chránit vrstvou rašeliny.

celer

Pažitka a další zelené koření na zimu

V říjnu je poslední čas k vyzvednutí trsů bylinek, které pak můžete rychlit a používat i v zimě. Po vyrytí ze záhonů je zasaďte do květináčů a ponechejte v chladnu. Až je budete potřebovat, stačí je přenést do tepla, umístit na co nejsvětlejší místa a začít vydatněji zalévat. K rychlení se velmi hodí pažitka a listová petržel, ale i další druhy bylinek.

 

 

 

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co je to za rostlinu?

(Vvdjdn5f0mnjEKrdWaBE-~l6jWmKD), 14. 10. 2014, 11:55

Dobrý den, chtěla bych vědět, co je to za rostlinu, která je zobrazena na fotografii? Objevila se v září u zdi domu mé známé. Děkuji za odpovědi

RE: Co je to za rostlinu?

(VWPsQNu70lGs9YTuVVSsQNu), 27. 10. 2014, 16:00

myslím, že to je datura stramonium, durman obecný.

zahrada v rijnu

(VWPsQNuc-nzo9YTuVVSsQNu), 29. 10. 2013, 21:45

http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/zahrada-v-rijnu/

Již od léta vedeme diskusi jestli na naší ovocné zahradě vadí 3ks asi metrových zastřihávaných tisů v blízkosti 4leté nektarinky(která již rodila), 5leté chrupce(také rodila), na jaře osazené švestce a meruňce. Někdo tvrdí, že vadí jiný, že nevadí nicméně jsme se letos ovoce nedočkali a ještě jsme měli pokroucené a padající listy již na začátku září. Zvažuji proto jestli nemáme tisy vykopat a dát do okrasné čáti zahrady - dík za odpovědi.

RE: tis

(Marie ), 5. 10. 2011, 18:19

To by bylo opravdu divné, aby jen metr vysoké tisy vadily. Když nestíní, nevadí, a všechnu vodu určitě taky nevypijí, no možná raději stromky přihnojit, na podzim zalít. Ale to vypadá spíš na nějakou chorobu.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS