Zahradničení podle Luny na přelomu ledna a února
30. 1. 2017

Zahradničení podle Luny na přelomu ledna a února

Po celý týden bude Měsíc stoupat, můžete proto začít s ranými výsevy za oknem. Ve vlivu se vystřídají Ryby, Beran a Býk. A v sobotu lunární kalendář předepisuje odpočinek – víte proč?

Zelený začátek

V pondělí a úterý prochází dorůstající Měsíc znamením Ryb. Opět přichází vhodný čas pro výsevy, a vzhledem k tomu, že Ryby ovlivňují především listy, můžete vysévat rostliny, které jsou právě pro listy pěstovány. V truhlíčku za oknem vyraší roketa a pažitka, které zpestří jídelníček a dodají tělu první „zelené a čerstvé“ vitamíny. Jsou také dny vhodné pro péči o pokojové rostliny okrasné listem.

vzcházející rukola

Semínka pro budoucí úrodu

Od středy do pátku prochází přibývající měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, který posiluje především plody rostlin. Za přibývajícího měsíce v Beranu je doba vhodná pro výsev plodové zeleniny pro předpěstování sazeniček. Teplomilné papriky je třeba vysít již v únoru, raná rajčata pro skleník, měsíční, jahůdky, mochyni peruánskou nebo lilek  také.

Čas pro odpočinek

V sobotu nastává perigeum, Měsíc se k Zemi přiblížil nejblíže na své měsíční dráze. Jeho působení na rostliny proto může být nevyzpytatelné. Dle lunární tradice je tento den vhodnější věnovat odpočinku, nežli práci s rostlinami. Pochopitelně, že pokud potřebují pokojové rostliny zalít, žíznit je nenecháte. Ale větší zásahy je lepší nechat na další dny a takzvané přízemí věnovat třeba přemýšlení o zahradě, o jarních plánech plných vůně a květů, četbou inspirativních knih a článků, výletům. Ovšem na krmení ptáčků ani v den odpočinku nezapomínejte!

 Plánování zahrady

Nadějné vyhlídky

 V neděli Měsíc, který na své cestě překonal I. čtvrť, prochází znamením Býka, který posiluje především kořeny rostlin. Můžete například vysadit do květináče nebo truhlíku zázvor. V teplé místnosti a mírně vlhkém substrátu vyraší svěže zelené listy, hlíza s blahodárnými účinky na zdraví se postupně rozroste. Klidná energie a realismus Býka činí tento den ideální pro plánování zahrady, jarních výsadeb a případných změn. Těšte se a sněte o krásné zahradě, kterou s příchodem jara budete vytvářet.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Lunární kalendář

(VWPsQNuvW%zk8YSSihmMHYrw6hIjeN4sI7a-QNs6JyvjFo), 1. 2. 2017, 03:33

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou.
Máme zájem o pravidelné zasílání Lunárního kalendáře na náš email: bozkova.dagmar@seznam.cz.
Velmi nás to zajímá a rádi bychom žili v symbióze s přírodou.
Děkuji.
Dagmar Božková
Plzeň
E-mail : bozkova.dagmar@seznam.cz

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS