V pondělí prochází čerstvě přibývající Měsíc znamením Ryb, které posilují především listy rostlin. Vzhledem k přibývajícímu měsíci je den vhodný pro výsev listové zeleniny. Již nyní si můžete předpěstovat sadbu raného salátu a bylinek. Péči ocení všechny rostliny, které pěstujete pro krásu či užitek listů - pokojové rostliny, rychlené bylinky, otužilý ozimý salát, kozlíček polníček nebo pažitka ve skleníku. Prospěje jim zálivka a opatrné přihnojení organickým hnojivem, napřáklad vyzrálým kompostem.

Pro budoucí plody

Od úterý do čtvrtka prochází dorůstající Měsíc znamením Berana, který působí především na plody rostlin. Je vhodná pro výsev plodové zeleniny pro předpěstování sazeniček – poslední vhodný termíny nastává pro papriky, lilky, mochyně peruánské, začít můžete s výsevem rajčat. Předpěstovat si můžete i sazeničky melounů a salátové okurky pro skleník či pařeniště. Ideální je doba kolem východu a západu měsíce.

Osluněné kmeny stromů se vyplatí chránit proti praskání, ke kterému dochází vlivem prudkých změn teplot.

Radostná práce a užitečný odpočinek

V pátek a v sobotu prochází dorůstající Měsíc znamením Býka, který posiluje především kořeny rostlin. Můžete vysadit do květináče nebo truhlíku zázvor, na záhony vysít zdravý a chutný černý kořen, cibuli, česnek či šalotku. Do skleníku, pařeniště nebo přímo ven se vysévají ředkvičky, karotky, kedlubny, řepy, vodnice, petržel. Jejich růst urychlí bílá netkaná textilie, které zeleninu zároveň ochrání proti některým škůdcům (pochmurnatka mrkvová, houbomilka česneková aj).

V sobotu nastává přízemí, perigeum, chvíle, kdy se měsíc ocitá Zemi nejblíže a může mít nepředvídatelný vliv na vše živé. Lunární tradice proto doporučuje odpočívat a ponechat i půdu a rostliny v klidu. Klidná energie a realismus Býka činí tento den ideální pro plánování zahrady, jarních výsadeb a případných změn – při odpočinku si proto můžete další príce promýšlet.

Neděle plná květin

V neděli dorůstající Měsíc prochází znamením Blíženců a působí především na květy rostlin. Časné jarní květiny a dřeviny zdobící zahradu, jako jsou šafrány, čemeřice, talovíny, jasmín nahokvětý či lýkovce, můžete zalít, pokud je třeba, a mírně přihnojit, nejlépe pro půdu prospěšným organickým hnojivem (například silně naředěnými zkvašenými slepičinci, jejichž koncentrát lze i zakoupit). V pařeništi, skleníku nebo za oknem můžete vysít letničky, které díky časnému předpěstování pokvetou již počátkem léta. Mezi krásné i užitečné patří například aksamitník, který ozdravuje půdu a nízká i popínavá lichořeřišnice, jejíž čerstvé listy i květy jsou jedlé, pikantní a prospěšné při zánětech močových i dýchacích cest. Poslední čas je na výsev půvabných lobelek.