Zahradničení podle Luny: Osejte zahradu za dubnového úplňku
10. 4. 2017

Zahradničení podle Luny: Osejte zahradu za dubnového úplňku

Úplněk, nejdůležitější moment pro všechny, kdo o zahradu pečují v souladu s rytmem měsíce, nastane v úterý druhého dubnového týdne. Jaká znamení ho budou doprovázet, jak jeho sílu využít?

Od pondělí do středy prochází Měsíc znamením Vah. V úterý přitom dosáhne úplňku. V pondělí a úterý je proto ideální doba pro výsevy. Živlem dnů je vzduch, Váhy posilují především květy rostlin. Vysévat a vysazovat proto můžete především kvetoucí rostliny, letničky i trvalky. Ovšem za úplňku je ideální čas pro setí všech rostlin, okrasných i užitkových. Duben je pak měsícem letniček. Které zahrady snadno promění v kvetoucí ráj – jsou velké i malé (od obřích slunečnic rozličných barev po trpasličí aksamitníky), popínavé (vilec, hrachory) i jedlé a léčivé (měsíček, lichořeřišnice, brutnák). Přímo na záhony již lze, v závislosti na počasí a poloze, vysévat téměř všechny druhy. Duben je vhodný i pro výsev a výsadbu většiny okrasných trvalek včetně skalniček a také pro výsadbu a výsev aromatických bylinek (i ty kvetou a jsou většinou medonosné, i když je pěstujeme především pro listy, samozřejmě s výjimkou okouzlující levandule).

 Mezi vděčné, pestré letničky patří mnohé máky

Zelený Štír a páteční odpočinek

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Štíra, který stimuluje především listy rostlin. Právě pučícím i stálezeleným rostlinám prospěje zálivka a přihnojení. Štír je považován za velmi plodné znamení, které posiluje jak odolnost rostlin, tak jejich léčivý potenciál. Z kopřiv si můžete připravit léčivý čaj pro sebe a posilující výluh jako hnojivo pro rostliny. Péči ocení i léčivé rostliny a aromatické bylinky, které můžete v dubnu vysévat a množit řízkováním.

Ke Štíru patří věčný koloběh zrození a rozkladu, proto můžete založit kompost, základ budoucí úrody. K práci s kompostem vybízí Štír především v kombinaci s ubývajícím Měsícem. 

Kompost je základ úrodné a zdravé zahrady

V pátek však nastává Apogeum čili odzemí, Měsíc se Zemi vzdálil nejvíce na své měsíční dráze. Jeho vliv je nepředvídatelný, může způsobovat neklid a rostliny je dnes lepší nechat odpočívat. Sami se můžete věnovat odpočinku také, protože každý potřebuje nabrat síly, ať už doma nebo na inspirativních výletech.

Plodný Střelec

O víkendu prochází ubývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Za ubývajícího měsíce je den Střelce ideální k prořezávce ovocných dřevin a keřů nesoucích jedlé či ozdobné plody. Rostoucí sazeničky plodové zeleniny (paprik, rajčat, lilků, mochyní, melounů, cuket, ačokči aj) ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Pro nastartování růstu je výtečný například kopřivový výluh.

Energie střelce také podporuje růst do výšky, což svědčí popínavým rostlinám – s jejich pomocí můžete zahradu proměnit v pohádkové místo. Mohou zkrášlit zdi domů, kůlen, ploty, pergoly, letničkám stačí lehké opory z bambusu nebo proutí.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

úplněk a novoluní

(Lena), 12. 4. 2017, 12:56

Vysévat v době dorůstajícího Měsíce ano, ale zásadně ne v den úplňku ani novoluní.

RE: úplněk a novoluní

(Majda), 12. 4. 2017, 13:18

Za novoluí opravdu ne, ale úplněk je pravý opak v lunárním zahradničení - opravdu nejvíc nejlepší den pro výsevy!

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS