Zahradničení podle Luny ve třetím květnovém týdnu
15. 5. 2017

Zahradničení podle Luny ve třetím květnovém týdnu

Měsíc květů se přehoupl do druhé poloviny, zahrady se koupou v teple slunečních paprsků i vlahém májovém dešti. Měsíc ubývá, v zahradničení vám pomohou Kozoroh, Vodnář, Ryby a Beran.

V pondělí a úterý prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy a mulčem, k pletí a k přípravě záhonů pro pozdní výsevy a výsadby. Rostliny, rozsazené nebo nařízkované v tento den, snáze zakoření – můžete toho využít u okrasných i užitkových keřů, trvalek, bylinek, balkónových, přenosných i pokojových rostlin.

 Pozdní tulinány kvetou po celý měsíc

Rozkvetlý máj

Od středy do pátku prochází ubývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Štafetu květu po jarních cibulovinách a ovocných stromech přebírají pozdní cibuloviny a časně kvetoucí trvalky. Bohatou násadu květů podpoříte závlahou a přihnojením, kvetení podporují například generacemi ověřené zkvašené slepičince. Nejlepší je trus, který pochází od spokojeně žijících, tedy na čerstvém vzduchu běhajících slepic. (Tekutý přípravek ze slepičinců můžete i zakoupit).  Pokud budete odstraňovat již uvadlé květy, rostliny tak přimějete k nasazování dalších – tvorbou semen se zbytečně vysilují, takže nechat je dozrávat má smysl jen v případě, že je hodláte sklízet. 

Zeleň listů a svěžest vody

V sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Ryb. Živlem dne je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k okopávání a kypření půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem, jako jsou bohyšky, bergénie, okrasné trávy, bambusy. Ocení zálivku a přihnojení hnojivem bohatým na dusík, například výluhem z kopřiv.

Bohyšky se pěkně vyjímají poblíž vodní hladiny

Dny, v kterých Měsíc prochází Rybami, jsou zasvěceny vodě. Těšte se ze zahradního jezírka, které by ve vaší oáze nemělo chybět, a pečujte o něj. Můžete množit vodní rostliny dělením trsů, vysazovat bahenní rostliny do přilehlé mokřinky, nebo jezírko obohatit vodotryskem, který potěší oči, uši a okysličuje vodu.

Ohnivá neděle

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Rajčata, papriky, cukety, dýně, mochyně, pepína, melouny, jahody, maliny a další rostliny nasazující na květy a plody ocení zálivku a přihnojení tekutými organickými hnojivy, například zkvašeným drůbežím trusem. Energické znamení Berana vás může podpořit také při velkém úklidu zahradní kůlny či sklepa, který pro budoucí úrodu můžete připravit, vyčistit a vybílit již nyní.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS