Zahradničení podle Měsíce: Jak využít listopadový úplněk?
30. 10. 2017

Zahradničení podle Měsíce: Jak využít listopadový úplněk?

Během následujícího týdne projde Měsíc znamením Vodnáře, Ryb, Berana a Býka. V sobotu nastává úplněk a vybízí k pilnému sázení ovocných stromů a keřů i okrasných cibulovin.

V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Na přelomu října a listopadu stále ještě můžete vysazovat cibulky květin, které rozzáří jarní zahradu. Především narcisům svědčí pozdní výsadba – v chladné půdě na cibulky neútočí fuzariová hniloba. Sází se hluboko, špička cibule by měla být nejméně 10 cm pod povrchem půdy. Vrstva zeminy je důležitá, chrání cibulky před výkyvy teplot. Jako další ochran a poslouží vrstva mulče, nejlépe listí.  Podobně jako ostatní cibuloviny, i narcisy nejlépe vyniknou ve skupinkách. Pěstovat můžete řadu druhů i odrůd, v naprosté většině jsou odolné a nenáročné a snadno zplaní v louce nebo pod stromy.

Jiřinky kvetou až do prvních mrazů

Jiřinky, které zdobí podzimní zahradu až do příchodu prvních mrazů, vyzvedneme ze země, jakmile jejich natě první mrazík spálí.

Listí je dar

V úterý prochází přibývající Měsíc znamením Ryb. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné ke kypření a mulčování půdy – a čím jiným, než právě opadanými listy. Na záhonech cibulovin i trvalek je ideální zimní ochranou a mulčem v jednom. Věnovat se můžeme i zahradnímu jezírku - listy spadané na hladinu vypadají půvabně, ale vyplatí se je pravidelně sbírat síťkou, aby jich ke dnu nekleslo až příliš.

 Nežli klesne ke dnu, pluje listí dlouho na hladině jezírka

Ovoce odpočívá

Od středy do pátku prochází přibývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin – ovšem sklizeň je až na výjimky u konce.

Ve dnech plodu ve sklepě uskladněné ovoce pravidelně kontrolujeme a napadené plody ihned odstraníme.  Sázíme především stromy a keře plodící ovoce, neboť Beran podporuje rostliny pěstované pro plody – pokračovat můžeme v sobotu, kdy se okolnosti sice změní, ale pro výsadby stromků zůstanou stále ideální. Blízkost úplňku tak láká k výpravám na houby – dle lunární tradice za dorůstajícího Měsíce lépe rostou.

 Vysazený stromek důkladně zalijeme, aby zemina přilnula ke kořenům

Víkend plný sázení

O víkendu prochází Měsíc znamením Býka, přičemž v sobotu nastává úplně, a v neděli luna počne pomaličku ubývat. Za úplňku je ten nejlepší čas pro výsadbu všech dřevin, trvalek i cibulovin! Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin, což je pro výsadby všeho druhu ideální. Především na ovocné dřeviny je dobré pamatovat, listopad se k jejich výsadbě hodí. Vybíráme jabloně, hrušně, třešně, višně, meruňky, slivoně a další oblíbené druhy s ohledem na klimatické podmínky zahrady i na výskyt škůdců a chorob – odrůdy, které jsou vůči nim odolnější se v budoucnu vyplatí. Odolné a dlouhověké bývají i vysokokmeny, které se na zahrady pomalu vrací. Poskytují nejen zdravé a chutné ovoce, ale i blahodárný stín a domov ptákům, kteří je na oplátku zbaví mšic. Vysadit můžeme i méně obvyklé ovocné dřeviny, jako je moruše, kdouloň, rakytník, jeřáb…

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS