Astronomické jaro již pár dní trvá, to pravé zahradnické ho snad konečně začíná následovat. Krokusy a narcisy raší a chystají se kvést, půda pookřívá, pupeny se nalévají. Pobyt na jarní zahradě je radostí. Sluníčko a čerstvý vlahý vzduch svědčí i rostlinám – sazeničky i přenosné rostliny můžete začít větrat na zápraží.

Péče o sazeničky

Semenáčky a rostoucí sazeničky rajčat, paprik, mochyní, okurek i letniček, jako jsou petúnie, pelargonie či lobelky, je třeba přesazovat, jakmile se tísní v sadbovači, zalévat a hnojit. Sazeničky brokolice, květáku, salátu či póru je vhodnější rovnou vysadit – do skleníku, pařeniště, nebo na venkovní záhony, až to bude možné. Pokud máte možnost, čekající sazenice přesuňte do skleníku, zimní zahrady, nebo na co nejsvětlejší místo v domě těsně k oknu, může být klidně chladnější. Při pokojové teplotě, pokud se rostlinky musí natahovat ke světlu, jsou slabé, nažloutlé. Nevadí ani noční pokles teploty ke 5°C, jen nesmí klesnout pod nulu (otužilé saláty a brokolice přežijí i to, papriky, rajčata, mochyně či lilky mohou být trvale poškozeny). Pokud pokles pod nulu hrozí, sazeničky je třeba přenést zpět domů, skleník temperovat, nebo je důkladně obalit do netkané bílé textilie, překrýt bublinkovou fólií a podobně. Pokud skleník nemáte, můžete za teplých slunných dní sazeničky větrat venku – přechod na přímé slunce by měl být pozvolný, místo chráněné před větrem. Podobné otužování a sluneční lázeň můžete sazeničkám dopřát i na balkóně.

Zpět na začátek

Příprava venkovních záhonů

Po celou sezónu je ideální záhony mulčovat, abyste zabránili plevelům v růstu, v půdě uchovali co nejvíce vláhy a podpořili činnost půdních mikroorganismů a tím i úrodnost půdy. Nyní je vhodné vrstvu nastýlky, která záhony chránila v zimě, dočasně odkrýt, aby první jarní paprsky prohřály půdu. Zvláště dobře izolující sláma proniknutí tepla účinně brání. Po odkrytí mulče záhony lezce nakypřete – pokud je půda kvalitní a bohatá na humus (a není příliš těžká a jílovitá), není třeba ji do hloubky rýt. Velmi lehkou půdu je ideální pokrýt vrstvou kompostu právě až teď, na jaře, aby se živiny přes zimu neodplavily. U těžší ho můžete přidat již na podzim, jako ochrannou vrstvu. Již připravené záhony můžete překrýt černou fólií, která za slunečných dnů prohřívání půdy ještě uspíší.

Zpět na začátek

Probouzení přenosných a hlíznatých rostlin

Pelargonie

Přezimované pelargónie můžete přesadit do nového substrátu obohaceného vyzrálým kompostem a umístíme je na světlé místo. Zkrácení na třetinu podpoří větvení a rostliny budou košatější.

Fuchsie

Za bezmrazých dní, které opět nastávají, prospěje fuchsiím otužování na čerstvém vzduchu. Večer je však před mrazem pět schovejte domů nebo do skleníku. Můžete také začít s jejich sestřihem a přesazováním.

Begónie

Hlízy krásně kvetoucích begónií nechejte narašit při teplotě 16-20 °C ve vlhkém substrátu. Horní třetina by měla čnít ven, špičkou vzhůru,.

Jiřina

Také hlízy jiřinek můžete lze nechat v teple narašit. Rostoucí výhony lze navíc řízkovat a vypěstovat si z nich nové sazeničky – díky tomuto vegetativnímu způsobu množení budou zcela stejné, jako mateřská rostlina a odrůda zůstane zachována.

Rozmarýn

Na rozdíl od většiny ostatních vytrvalých bylinek je rozmarýn sice otužilý, ale silnější mráz ho může zahubit. Nejsnazší je pěstování v nádobě, v zimě byste mu však měli dopřát světlé, ale chladné místo. Pokud si v chladu odpočinul, nyní často začíná kvést. Můžete ho alespoň přes den větrat na sluníčku a více zalévat, ale stále tak, aby substrát nebyl přemokřený. A v případě potřeby přesadit. Voňavé modré kvítky jsou chutné, můžete jimi ozdobit dezert.

Zpět na začátek

Řez a ochrana ovocných dřevin

Jabloň, hrušeň

Díky tomu, že teploty stoupají nad nulu, můžete pokračovat v prořezávkách – je třeba je ukončit dříve, než větvemi začne proudit míza. Záleží tedy i na poloze zahrady. Mladé stromky vyžadují řez výchovný, díky kterému bude koruna stromu zdravá, silná a plodná. Starší stromy potřebují řez udržovací – u dřevin s dobře založenou korunkou je snadný. Přestárlým stromům může prospět zmlazovací řez, musí být však proveden citlivě a na více etap v průběhu několika zim.

Třešeň, meruňka, slíva, ořešák

U meruněk a dalších ovocných stromů, u nichž hrozí nebezpečí příliš časného kvetení, následného poškození mrazem a ztráty úrody, můžete učinit jednoduché preventivní opatření. Dokud je půda pod korunami stromů chladná či ještě lépe promrzlá, bohatě ji nastelte slámou nebo listím. Slunce ji pak nebude přes den rozehřívat a následné sálavé teplo nebude stromy ponoukat k časnému kvetení.

Rybíz, angrešt, maliny, ostružiny

Pokud budete ovocné keře pravidelně zmlazovat a prosvětlovat odstraněním starších větví, sklidíte více ovoce a keře budou zdravější Je nejvyšší čas provést prořezávku maliníků a řezem zmladit také keře rybízů a angreštů.

Řez a péče o okrasné keře a trvalky

Opět můžete odstranit ochranu nadzemních částí trvalek a dřevin a podle potřeby pokračovat v prořezávce.

Zpět na začátek

Komule Davidova

Zkrácení výhonů podpoří tvorbu nových jednoletých, které ponesou množství květů. To samé však neplatí pro komuli střídavolistou, která kvete na starších výhonech. Každé předjaří stačí probrat několik nejstarších větví, aby se keř průběžně zmlazoval.

Ibišek syrský, pivoňka dřevitá, hortenzie velkolistá

Odstraňte pouze mrazem poškozené a suché výhony, protože květy se objevují na starším dřevě. Hortenzii latnaté a stromkovité zkrácení naopak prospěje.

Růže,plamének

U těchto okrasných dřevin záleží prořezávka na druhu i odrůdě. Zatímco odrůdám odvozeným z plaménku vlašského prospěje zkrácení výhonů až na třetinu, u jiných druhů je vhodné pouze odstranění poškozených větví. Ještě více se liší řez jednotlivých odrůd a skupin růží – více o něm se dočtete v článku: Řez růží: Jak prořezat záhonové, velkokvěté, mnohokvěté, pnoucí?

Vřes a vřesovec, chryzantéma

Druhy a odrůdy, které již odkvetly, můžeme rovněž sestřihnout – až o 1/3, což udrží keříky dlouhodobě košaté a kompaktní.

Zpět na začátek