Zahradničení ve třetím únorovém týdnu: letničky ze semen, péče o sad…
12. 2. 2018

Zahradničení ve třetím únorovém týdnu: letničky ze semen, péče o sad…

Nastává poslední vhodný čas na předpěstování petúnií, lobelek a dalších letniček, a stejně tak i některých oblíbených druhů zeleniny. Také se můžete pustit do prořezávek jádrovin a ovocných keřů.

Pokud si v teple domova vypěstujete vlastní sazeničky ze semen, máte na výběr mnohem více odrůd, budou levnější a především, vypěstovat sladkou úrodu či krásné květy od semínka je úplně jiný pocit. Co je k tomu potřeba? Vhodný substrát, dostatek světla, vhodná teplota – ta bývá potřeba obvykle vyšší při klíčení, sazenicím poté stačí méně stupňů (optimální teploty klíčení i pozdějšího pěstování uvádíme u každého druhu zeleniny či květin).

Půvabné lobelky můžete pěstovat ve více barvách

Předpěstování letniček

Petúnie

Tyto oblíbené letničky vytvářejí po celé léto celé vodopády květů. Jsou ideální do nádob na slunnou terasu, balkón, mohou oživit i záhony. Můžete pěstovat nepřeberné množství odrůd s květy různých barev a vzorů a velikostí. Je ovšem poslední vhodný termín pro výsev – při optimálním postupu se ještě dočkáte květů včas. Semínka nejrychleji vyklíčí při teplotě 22-25 °C. Semenáčkům můžete později teplotu snížit na 18 °C, sazeničkám velkým 5 cm stačí teplota okolo 15-16 °C. Pokud jsou drobounká semena peletkovaná, tedy obalena kaolinovou hmotou, je třeba kuličky rosit důkladně – žádná semínka nesmí při klíčení zaschnout a pro ta v kaolinu to platí dvojnásob. Pokud jsou miniaturní semena bez obalu, snažte se je rovnoměrně rozptýlit na substrát, a rovněž roste rozprašovačem, aby nezaschla. V obou případech drobná semena nezasypávejte, jen přitlačte k substrátu.

Lobelky

Také pro vděčné lobelky je poslední vhodný termín. Jejich drobné květy se rpovíjejí po celé léto i podzim v obrovském množství a tvoří nadýchané barevné závoje nebo polštáře (podle toho, zda zvolíte odrůdy převislé nebo vzpřímené). Potěší v nádobách i na záhonech jak samotné, tak v kombinaci s ostatními letničkami. Můžete zvolit odrůdy s květy blankytně modrými, tmavě modrými, fialovými, růžovými, bílými. Převislé jsou ideální do nádob závěsných. Nejlépe klíčí při teplotě 22-25 °C, poté může teplota klesnout na 18°C. V jednom sáčku bývá přes tisíc drobounkých semen - rozhoďte je rovnoměrně na lehký substrát, přitlačte, ale nezasypávejte, a poté zavlažujte rozprašovačem. Semenáčky jsou miniaturní stejně jako semínka - teprve až povyrostou, přesazují se po štipcích více rostlinek najednou.

Aksamitníky ve smíšené výsadbě s kopřivěnkami

Aksamitník, netýkavka, kopřivěnka, sporýš, otočník, gazánie, vilec, hrachor, svlačec

Také další oblíbené letničky si můžete zasít a předpěstovat již nyní, i když jim to od semínka ke květu netrvá tak dlouho, jako lobelkám a petunkám. Díky včasnému výsevu a předpěstování se však z jejich květů budete těšit již počátkem léta. Aksamitníky (Tagetes) krásně olemují záhony, můžete si vybrat z desítek odrůd nízkých i vyšších, s květy plnými i jednoduchými, zbarvenými od světle žluté přes ohnivou po červenou. Navíc ozdravují půdu – proti výskytu háďátka zhoubného se pěstuje speciální odrůda Ground Control.

  • Kopřivěnky (Coleus) nabízejí nekonečnou pestrost barevných vzorovaných listůnetýkavka (Impatiens) a ozdobí jak nádoby, tak letničkové výsadby.
  • Netýkavky (Impatiens) zvané též pilná Lízinka zkrášlí i polostinná místa, v nádobách i na záhonech.
  • Sporýš (Verbena) je ideální letnička do nádob na slunná místa.
  • Gazánie (Gazania) je rovněž stvořená pro slunná místa, kde se otevírají její veliké, zářivě barevné úbory
  • Otočník (Heliotropium) je výjimečný nejen nohatým květenstvím drobných fialových květů, ale především silnou, sladkou vůní, pro kterou je nazýván též vanilkovým keříkem.vilec (Cobaea)
  • Popínavým letničkám, jako je vilec (Cobaea), hrachor Lathyrus) a svlačec (Convolvulus) můžete nechat popnout plot či lehké konstrukce, které umístíte tam, kam je třeba. Vilec je výjimečný tím, že se větví, roste velmi bujně a roste do závratné výše. Pokud si ho předpěstujete včas, rozvine své zvonkovité květy ještě v létě a stihne zkrášlit zdi, ploty i pergolu.

Semenům těchto letniček postačí ke klíčení 20 °C (rychleji mohou klíčit při 25 °C, ovšem s výjimkou verbeny jim v nouzi postačí i 15 °C). Rostoucím sazeničkám vyhovuje teplota kolem 15 °C, kopřivěnce (Coleus) pak 15 – 20 °C.

↑Zpět na začátek

Konec února je čas vhodný k prořezávkám jádrovin

Řez a ochrana ovocných dřevin

Jabloň, hrušeň

Kůru kmenů i větví je velmi důležité chránit proti praskání. Pokud ji slunce před den rozehřeje a v noci opět zmrzne, vzniknou trhliny, které jsou vstupní brankou pro houbová onemocnění stromů. Pomáhá natření kůry vápennou barvou (k dostání jsou i speciální nátěry k tomu to účelu) nebo stínění pomocí prken či rohoží. Mladé stromky je třeba stále chránit před srnami a zajíci.

Za bezmrazých dní je třeba učinit potřebné prořezávky – dříve než začnou stromy rašit a míza se rozproudí. Zvláště v teplejších oblastech je únor bezpečnější než březen. Mladé stromky vyžadují řez výchovný, který je pro založení pevné korunky a budoucí životnost, plodnost i zdraví stromu velmi důležitý. Starší stromy potřebují prořezávku udržovací – u dřevin s dobře založenou korunkou je však již jen malým zásahem. Přestárlým stromům může prospět zmlazovací řez, musí být však proveden citlivě a na více etap v průběhu několika zim.

Třešeň, meruňka, slíva, ořešák

Peckovinám, na rozdíl od jádrovin, zimní řez nesvědčí. Jsou citlivější na houbové choroby, a řezné rány by pro ně byly vstupní bránou. Ovšem kůru proti praskání je třeba chránit, stejným způsobem jako u jádrovin a mladé kmínky a větve také proti okusu.

Rybíz, angrešt, maliny, ostružiny

Pokud budete ovocné keře pravidelně zmlazovat a prosvětlovat odstraněním starších větví, sklidíte více ovoce a keře budou zdravější. Konec února je pro to ideální dobou. Výhony i nadále chraňte před okusem zvěří.

↑Zpět na začátek

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS