Zahradnický lunární kalendář na druhý listopadový týden
6. 11. 2017

Zahradnický lunární kalendář na druhý listopadový týden

Nastává podzimní zklidnění, ubývající Měsíc ho ještě podporuje. Na své pouti projde znamením Blíženců, Raka, Lva a Panny. Využijte jejich pomoc při péči o rostliny i o své zdraví.

V pondělí a úterý prochází ubývající Měsíc znamením Blíženců. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin. Péči dnes ocení především rostliny okrasné květem – v pokojích může kvést ibišek, orchidej, kolopejka, vánoční hvězda a kaktus, na chladné chodbě nebo v zimní zahradě krásná kamélie. Okenní parapety chladnějších místností ozdobí brambořík, a dokud nemrzne, bude mu dobře i venku.  Dokonce i na zahradě mohou kvést otužilé rostliny, jako je vilín, jasmín nahokvětý, čemeřice. Prospěje jim zálivka a ochrana proti prvnímu mrazu, v noci například netkanou textilií.

 Bramboříkům svědčí chlad

V úterý nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc přiblížil své Zemi nejvíce. Měli bychom nechat rostliny i půdu odpočívat.

Dny listí a vody

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Ve dnech listu na podzim mulčujeme trvalkové záhony. Listí můžeme nastýlat v silnější vrstvě především k mělce kořenícím a citlivým rostlinám. Péči ocení i pokojové rostliny okrasné listem – prospěje jim zálivka, rosení, jemné očištění. Dek Raka při ubývajícím Měsíci je vhodný také pro péči o zahradní jezírko. Záhony zbavte plevelů, rostliny zalijte a přihnojte.

 Listí je užitečný i pohledný mulč, jen z hladiny jezírka ho pravidelně odstraňujte

Pozdní sklízení

Od pátku do soboty prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Je čas poslední sklizně, mráz může proniknout i do skleníku. I zcela zelená rajčata v teple domova dozrají, pokud jsou dorostlá do patřičné velikosti. Dozrávání podpoří etylén, který stoupá ze zralého ovoce. Proto můžete do lísky s rajčaty položit jablka, nebo je umístit pod ní, a vše překrýt dekou. Ovocným dřevinám prospěje mulčování, často je nutná i ochrana proti okusu zvěří.  Za příznivého počasí můžete ve dni plodu poslední ovocné stromky a keře také vysadit – není čas čekat na docházející Měsíc. Ovoce je třeba sklidit před příchodem mrazů, ovšem mišpule, jeřabiny, dřínky, rakytník nebo trnky jsou sladší po zmrznutí. Proto můžeme sklízet, i pokud již zahradu mráz políbil.

Nedělní bylinkaření

V neděli putuje ubývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Je ideální čas na sběr léčivých darů zahrady, jako je kořen pampelišky, pýru nebo rozchodnice.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS