Zahradnický lunární kalendář na první prosincový týden
4. 12. 2017

Zahradnický lunární kalendář na první prosincový týden

Měsíc ubývá a v průběhu týdne projde znamením Blíženců, Raka, Lva a Panny. Je čas péče o stálezelené rostliny, které v zimě nespí. Těšte se z otužilých květů, zkontroluje uskladněnou úrodu, utrhněte barborku…

V pondělí prochází čerstvě ubývající Měsíc znamením Blíženců. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin. I v průběhu zimy mohou zahradu zdobit křehké květy, navzdory sněhu a mrazu – například jasmín nahokvětý, vilín, čemeřice, vřesovec. Za bezmrazých dní ocení zálivku, kořeny proti holomrazům chraňte nastýlkou z kompostu, listí, slámy, chvojí.  

 Cesmína, dekorativní stálezelený keř, a sýkora modřinka na její větvi

Zimní žízeň

V úterý a ve středu prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Ne všechny listy opadaly, ne všechny dřeviny nyní opatrují jejich zárodky pouze v pupenech. Především mladší stálezelné rostliny, jako jsou rododendrony, buxusy, skalníky, aukuby, hlošiny či cesmíny, mohou v zimě trpět suchem. Za bezmrazého počasí jim proto dopřejte zálivku, a to větší dávkou vody najednou – aby se vláha dostala až ke kořenům. Vláhu ocení i jehličnany, i když ty díky úzkým jehlicím vypařují vody méně a k zaschnutí proto nejsou tolik náchylné. Za suššího počasí zavlažte i výsadby cibulovin, vláhomilné trvalky a přezimující zeleninu. Na sněhovou nadílku bývají současné zimy skoupé, ale pokud sníh napadne, je ideální izolací a zároveň zajistí přísun vláhy. Z cest ho proto odhrnujte na záhony a pod dřeviny.

Zimní plody

Od čtvrtku do soboty prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Zdálo by se, že v prosinci není na zahradě co sklízet. Ale jsou plody, které nejlépe chutnají až po přemrznutí a štědré dřeviny je nabízejí lidem i ptákům i v zimních měsících. Patří mezi ně mišpule, jeřabiny, trnky a dřínky. Zkontrolujte také uskladněné ovoce a kazící se ihned odstraňte. Sklep dostatečně větrejte, ale tak, aby se k úrodě nedostal mráz.

 Mezi nejkrásnější "barborky" patří okrasné třešně

Čas na barborku

V neděli putuje ubývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a pečuje především kořeny rostlin, které se teď většinou nachází v klidové fázi. Spí i květní pupeny dřevin, ale můžete je probudit. Pokud jste nestihli na svátek svaté Barbory, v pondělí, ostřihnout větévku ovocného stromu, můžete tak učinit dnes. Dokonce bývá vhodnější oproti tradičnímu datu našich předků posečkat. V našich domovech je totiž tepleji a větvička vykvétá dříve. Ideální je sice den květu, ale v případně ustřihnutí větvičky znamení zas tak podstatní není  - naopak ubývající fáze Měsíce je pro tento počin velmi vhodná.

Větvičku si berte jen od starších stromů, které ztrátu na rozdíl od nejmladších sazenic vůbec nepocítí, a ustřihněte ji ostrými zahradnickými nůžkami – čistý řez se snáze hojí. Řeznou plochu můžete potřít stromovým balzámem nebo štěpařským voskem. Vyberte si větvičku bohatou na květní pupeny – ty jsou kulatější, nežli špičaté pupeny ukrývající zárodky listů. A nezapomeňte stromu poděkovat.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS