Zahradníkův březen: Osejte záhony, předpěstujte si sazeničky
1. 3. 2017

Zahradníkův březen: Osejte záhony, předpěstujte si sazeničky

Jaro konečně přišlo. Kalendářní ještě ne, ale zahradníkovo ano. Kvetou sněženky a šafrány, půda se ohřívá a říká – osej mě a léto bude nádherné.

Do skleníku i ven

Do skleníku, pařeniště a za příznivého počasí i na venkovní záhony můžete vysít ředkvičky a ředkve, karotku, mrkev, pastinák, černý kořen, pór, salát k řezu mladých listů i raný hlávkový salát, roketu, špenát, kedlubnu, řepu, vodnici, aromatické bylinky (kopr, bazalku, koriandr, petrželku…).

Jarní záhon překrytý netkanou textilií

Na záhony

V průběhu března můžete do kypré půdy záhonů vysít hrášek, mangold, lebedu, bob zahradní, cibuli, česnek a šalotku, vysadit stroužky česneku a cibuli sazečku.

  • Výsevy obvykle není třeba příliš zalévat, půda mívá ještě dostatek vlhkosti.
  • Růst rostlin urychlí bílá netkaná textilie, která klíčící rostlinky chrání před výkyvy teplot a udržuje jim příjemné mikroklima.
  • Tato lehounká přikrývka slouží zároveň jako ochrana proti škůdcům, například brokolice chrání před plodomorkou zelnou, mrkev před pochmurnatkou mrkvovou.

 Jarní výsadba česneku

Předpěstování letniček

V pařeništi, skleníku nebo za oknem si můžete předpěstovat sadbu letniček, které díky tomu pokvetou již počátkem léta.  Mezi oblíbené letničky patří krásná i jedlá a léčivá lichořeřišnice, afrikány, slaměnky, oslnivé gazánie, milé a pestré cínie, hvozdíky a astry, měsíčnice, sporýš, mohutný popínavý vilec s velkými, zvonovitými květy. Ven na záhony již můžete postupně vysévat otužilé měsíčky, okrasné máky, ostrožky, rezedy. Mnohé nenáročné letničky se množí i samovýsevem, a tak začnou klíčit a růst i bez našeho přispění.

Na sazeničky se vrhly mšice a slunéčka se ještě neprobudila? Proti savým škůdcům ve skleníku či pařeništi je nejvhodnější biologická ochrana nebo ekologické přípravky na bázi olejů a mastných kyselin. Venku je spolehlivě vysbírají hnízdící ptáci, mšice jsou prvotřídním pokrmem pro ptáčata. Ale v uzavřených prostorách si musíme pomoci jinak -  není však nutné používat chemické postřiky. K dostání jsou i zdravotně zcela nezávadné přípravky, případně můžeme vyvěsit lepové desky nebo nasadit vosičky, osvědčenou biologickou ochranu.

Sluncemilné gazánie patří mezi atraktivní letničky s velikými květy

Předpěstování sazeniček zeleniny

Na začátku března je nejzazší termín pro výsev paprik, peruánské mochyně a brokolice, do poloviny měsíce je vhodné vysít rajčata a melouny. Do skleníku či pařeniště si můžete předpěstovat salátové okurky, ačokču či exotickou anonu. V pařeništi i skleníku lze předpěstovat letní kedlubny, květáky a brokolice, koncem měsíce případně i první cukety a okurky. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS