Zahradníkův leden: Ochranu rostlin přizpůsobte počasí
2. 1. 2017

Zahradníkův leden: Ochranu rostlin přizpůsobte počasí

Jak se starat o lednovou zahradu? Některé rostliny hluboce spí, jiné jen dřímají. Počasí se mění každou chvíli. Sněhová nadílka může prospět i uškodit, holomráz bývá krutý.

Lehký, sypký sníh je pro zahradu požehnáním. Z míst, kde vám překáží, ho přemístěte na trvalkové záhony a ke keřům. Ochrání je před mrazem, při oteplení je zavlaží. Pokud však zahradu zasype mokrý sníh, z větví mladých dřevin ho včas setřeste, aby je nepolámal. Preventivním opatřením jsou stříšky, mnohdy postačí i lehké "sněholamy".

Lehká ochrana proti sněhu

Nehřeje, ale chrání

Sníh chrání i zdobíPokud peřinky nenasněžily a teploty klesají hlouběji pod nulu, může holomráz natropit značné škody – lednové noci bývají nejchladnější. Zkontrolujte a doplňte ochranu trvalkových záhonů, bylinkové zahrádky, choulostivých dřevin a venkovních, celoročně osazených nádob. Mezi osvědčené izolační materiály patří chvojí, sláma, seno, suché listí, netkaná bílá textilie, juta a jutové pytle, na nádoby bublinková fólie, polystyren a dřevo. Při oblevě je však vhodné silnější izolace odkrýt či umožnit větrání, aby se rostliny nezapařily a neohrozila je plíseň.

Rostlinám lehké sněhové podušky svědčí více než holomráz. Pro ptáky a veverky je však krušným obdobím oboje, sníh i mráz jim schová zbytky potravy. Přikrmování je i v lednu velmi důležité a užitečné. Přečtete si, jak krmit ptáky a jak vypadá speciální krmítko pro veverky.

Zimní vlhko prospívá i škodí

  • Rostliny vyvázané k opoře (například poměrně choulostivé beztrnné ostružiníky, jasmíny, některé růže), překryjte silnější či zdvojenou netkanou textilií nebo jutou, poslouží i stará deka. Hodit se budou kolíčky na prádlo.
  • Pozor na to, že některým skalničkám, travám a suchomilnějším trvalkám škodí spíše přemíra vlhka než zima. Navlhlá izolace z listí či trávy jim neprospěje. Nad ty nejcitlivější, jako je například skalnička levisie, je vhodné umístit tabulku skla nebo polykarbonátu.
  • Stálezelené rostliny je třeba chránit a zakrývat tak, aby měly stále dostatek světla. Dostatek ho propouští netkaná bílá textilie. Protože stálezelené rostliny nespí tak jako dřeviny opadavé, potřebují i v zimě dostatek vláhy.

 

Bílá vápenná barva brání přehřívání kůry a jejímu praskání

Změny teplot stromům nesvědčí

Kromě polohy je důležitá i orientace a tvar terénu zahrady. Mrazové kotliny jsou chladnější, ovšem na výslunných stráních mohou někdy rostliny trpět více. Teploty se během dne a noci prudce mění a praskání kůry zabrání jen vápenný nátěr (před nímž starou borku očistíme kartáčem), zastínění prknem, rohoží nebo jutová punčoška kolem kmene.  

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS