Jakmile dojedeme se sazenicí stromku domů, je vhodné hned kořeny alespoň na 24 hodin ponořit do kbelíku s vodou nebo s řídkou kaší ze zeminy. Co nejdříve pak stromek zasadíme.

Jámy stačí vykopat s předstihem několika dní

Jámu pro stromky si musíme připravit s předstihem a je dobré ji nechat několik dní provzdušnit (dříve se doporučovalo dokonce několik měsíců). Jáma musí být dostatečně velká, aby všechny kořeny měly dostatek místa.

  • V lehkých písčitých půdách můžeme do jámy přidat vyzrálý kompost. Při sázení se ovšem nedoporučuje dodávat mnoho živin, protože by se tvořilo jen málo kořenů.
  • V sušších letech je dobré do jámy předem vylít vědro vody.
  • Doprostřed zatlučeme dřevěný kůl, který buď namoříme, nebo opálíme nad ohněm.
  • Na ochranu před hryzci v oblastech jejich výskytu jámu vyložíme drátěným pletivem.

Pečlivé sázení se v budoucnu zúročí

Stromek sázíme kolmo, postupně dosypáváme zeminu a občas se stromkem zatřeseme. Půdu dobře udusáme, aby u kořenů nezůstaly vzduchové kapsy. Povrch půdy urovnáme, můžeme vytvořit val po obvodu, který bude zadržovat vláhu. Vhodné je také zamulčování organickou hmotou, která brání přehřátí a vysychání půdy.

Musíme také dodržet správnou výslednou hloubku zasazení. Stromek by měl být zasazen stejně hluboko, jako rostl ve školce. Příliš mělce zasazený stromek trpí suchem a při větru a větší úrodě má horší stabilitu, příliš hluboce zasazený stromek se zase špatně ujímá, hůř roste a začne pozdě rodit.

Nakonec stromek přivážeme osmičkovým úvazem ke kůlu, nejlépe přírodním materiálem. Uzlík by měl být u kůlu a ne na kmínku stromku, aby nepoškodil kůru. V pozdějších letech hlídáme, aby úvazek stromek neškrtil a včas ho povolíme.

Protože nás čeká zima a náš stromek by určitě přišel k chuti lesní zvěři, obalíme kmen až po korunku pletivem.