Zářijové tipy a triky pro zahradnice a zahradníky
1. 9. 2017

Zářijové tipy a triky pro zahradnice a zahradníky

Září je požehnanou dobou pro zahradničení. Zahrada nás odměňuje sladkými plody, slunce příjemně hřeje… kromě sklízení ovoce můžete sázet a množit květiny, založit jahodové záhony, budovat skalku…

Pro stále krásnou zahradu

  • Září je ideální pro budování nové skalky. Kameny se do jara usadí a políčka mezi nimi budou připravená k osázení. Také suché květinové zídky a další náročnější stavby jdou v obvykle příjemném zářijovém počasí dobře od ruky.
  • Nastává vhodná doba pro výsadbu trvalek – díky vhodné skladbě může být zahrada krásná po celý rok a kvést od jara do podzimu.

 

Šikovně nakombinované trvalkové výsadby kvetou až do zimy

  • Pokud již v září vysejete otužilé letničky, jako jsou měsíčky, máky, chrpy, stračky či černuchy, dočkáme se na jaře květů velmi časně. Můžete jimi vyplnit místa mezi trvalkami.
  • Do nádob lze sázet cibule tulipánů, hyacintů a dalších cibulovin pro časně jarní rychlení. Zkrášlí pak zápraží, terasu nebo celou zahradu a poskytnou první potravu čmelákům a včelkám.
  • Trvalky i okrasné keře se v tuto dobu snadno množí řízkováním a dělením trsů, zdarma tak zahradu obohatíte o mnoho dalších rostlin.
  • Před příchodem mrazíků je třeba ze země vyjmout a na suché, chladnější místo uložit hlízy mečíků a dosen.

 

Podzimní a zimní jablka a hrušky vydrží ve vhodném sklepě dlouho kvalitní

Ovocné radosti

  • Do poloviny září stále ještě můžete zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných dceřiných sazenic. Jahodníkové porosty, které dávaly bohatou a sladkou úrodu na počátku léta, je třeba před zimou dobře připravit a odměnit je za předchozí náročné období. Budou vděčné za opatrné okopání, přihnojení (hnojivem bohatým na draslík, nikoli na dusík, nebo kvalitním kompostem) a v případě potřeby zavlažení.
  • Je nejvyšší čas vyčistit sklep. Pokud v něm najdete stopy plísní, vyplatí se ho vydezinfikovat sirnými knoty nebo svícemi. Poté ho můžete vybílit, vápno samo má dezinfekční účinky, které ještě posílí příměs modré skalice. Sklep je třeba i větrat – v září především v noci, aby se ochladil a zvlhčil. Do připraveného sklepa ukládejte jen zdravé plody.
  • Ostružiny se vyplatí nechat plně vyzrát, aby byl sladké a chutné - před případnými mrazíky je ochrání netkaná bílá textilie, kterou snadno přehodíte přes keře nebo vyvázané výhony.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS