Zazimování balkonových rostlin: kdy a jak nejlépe?
13. 10. 2017

Zazimování balkonových rostlin: kdy a jak nejlépe?

Pokud chcete své balkonové rostliny zachovat i pro příští sezonu, měli byste je včas připravit na zimování. Poradíme vám kdy a jak se nejlépe postarat o muškáty, fuchsie, chryzantémy a hortenzie.

Muškátům dopřejte zimní odpočinek

Pelargonie neboli muškáty patří k nejoblíbenějším balkonovým rostlinám. I když jim přes léto nevěnujeme náležitou péči, často nás odmění záplavou krásných květů. Pokud nám klasické vzpřímené kultivary ještě stále bohatě kvetou, byla by škoda je vyhodit. Při správné péči nadělají velkou parádu i příští rok.

Oschlé či poškozené listy pelargonií před zimováním odstraníme

Aby se rostliny před zimou příliš nevysilovaly, zaštímeme veškerá květenství. Nyní již nehnojíme umělými hnojivy. Do nádob kolem rostlin můžeme zapravit trochu rozleželého kompostu, který obohatí půdu o živiny. Takto opečované kusy ještě zkontrolujeme, zda nejsou napadeny savými nebo žravými škůdci. V případě potřeby zakročíme vhodným postřikem. Proti mšicím velmi dobře účinkuje mýdlová voda. 

Muškáty zbavené květů prohlédneme, zda nejsou napadené škůdci.Podobně zacházíme i s převislými muškáty, pokud si exempláře chceme ponechat na příští zahradní sezonu. Je vhodné rostliny hlouběji celkově seříznout. Pokud budou umístěny v odpovídajícím prostředí pro zimní odpočinek, na jaře velmi bujně obrazí. Pro zimování muškátů je vhodná světlá sklepní kóje nebo skleník, kde ani v tuhé zimě neklesá teplota pod 10 °C. Vlivem menšího množství světla a krátkých dní je metabolismus rostlin je v zimní období značně utlumen. Tomu musíme přizpůsobit i zálivku. Přílišná vlhkost může být příčinou uhnívání kořenů.

Fuchsie před mrazy včas schovejte

Podobný způsob zimování mají rády i královny balkonů a teras - fuchsie. Těm také nevadí přízemní mrazíky, ale teplota kolem -5 °C na nich napáchá nenávratné škody. S přihnojováním končíme již se závěrem letních prázdnin. Nyní je ideální čas na hlubší zkrácení výhonů: zakracujeme je nejvýše o třetinu původní délky.

Skleník je vhodné zimoviště pro nejednu citlivější rostlinu.Ve skleníku můžeme pak fuchsie v květináčích zapustit do hlíny. Se zimováním samozřejmě snížíme i zálivku. Nevhodné je umístění rostlin na okenních parapetech, kde hrozí riziko průvanu a poškození fuchsií hlubokými mrazy. Optimální teplota pro zimování většiny fuchsií je kolem 5 °C. Některé druhy fuchsií jsou mrazuvzdorné (např. Fuchsia magellanica). Ty mohou přezimovat i na zahradě. Stačí, když je chráníme chvojím nebo bílou netkanou textilií.

Podzimní chryzantémy i pro další rok?

Hodně z nás je zná jako listopadky, často je najdeme i v nabídkách hypermarketů, kde jsou k dispozici v různých výškách s monstrozně vyvinutými poupaty. Pokud toužíme, aby nám vydržely i přes zimu, po odkvětu celou rostlinu zakrátíme na výšku do 20 cm, přestaneme zalévat a hnojit. Pro přezimování chryzantém nám nejlépe poslouží nevytápěný skleník, kde rostliny zcela bezproblémově přečkají zimní období. Podobně jako fuchsie můžeme i tyto krasavice zapustit i s květináčem do hlíny. Správně přezimované exempláře pak začínají obrážet v květnu a nakvétají již od července.

Chryzantémy po odkvětu nevyhazujte, ale přezimujte ve skleníku.

Přezimování hortenzií v nádobách

Hortenzie se stále těší velké oblibě pro svá obrovská květenství. Tyto rostliny budou spokojené, pokud je ponecháme v původním stavu, ovšem bez květů, až do jara. Pro zimování hortenzií volíme verandy, zimní zahrady nebo polotmavé sklepy, kde nejvyšší teplota v zimě nepřesáhne 8 °C. Na jaře rostliny pomalu přivykáme na prodlužující se den a v květnu je přemístíme zpátky do venkovního prostředí.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zazimovani kvetin

(VWPsQNueW%qkQNs6JyvjFo), 13. 10. 2017, 10:49

Dobry den prosim o radu jak zazimovat kvetiny velmi kvetiny miluji ted jich mam plny balkon muskaty i previsle ,ale co az naszane zima ,Vidim ,ze v tomto chladnem pocasi se jim dari moc dobre .ale ja nemam zadnou zasklenenou terasu a nic podobneho kam davate kvetiny na zimu Vy??poradte prosim vzdy na jare musim kupovat nove a jsou pomerne drahe dekuji Magda

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS