Žluté květy jasmínu vás potěší uprostřed zimy
9. 1. 2017

Žluté květy jasmínu vás potěší uprostřed zimy

Zatímco ostatní dřeviny spí, jasmín nahokvětý kvete od prosince do února. Může zdobit i vaši zahradu – je popínavý i půdopokryvný, zářivě žlutý a naprosto výjimečný.

Zářivě žlutá záplava květů, která se plazí, pne, přepadá a pokrývá půdu – to je jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), zimní poklad zahrady. Pokud se mu daří, jsou jeho pruty obaleny zlatavými hvězdičkovitými květy natolik, že z dálky připomíná zlatici, forzýtii (nesprávně zlatý déšť), v plném květu. Je odolný vůči chladu i chorobám. Pochází z Tibetu a z Číny, kde roste v nadmořské výšce od 800 až do 4500 m na  svazích a v horských roklinách. Ačkoliv to je nízký poléhavý keř, mohou jeho výhony dorůst až do tří metrů. Na zelených, tenkých a ohebných větvičkách vyrůstají drobné trojčetné lístky. Zlatožluté květy nakvétají na holých prutech postupně od prosince do února. Větvičky na zemi snadno zakořeňují a jeden jediný keř se může rozrůst do velké plochy.

jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)

Jak ho pěstovat

  • Miluje plné slunce, a pokud ho nemá dostatek, špatně kvete a je slabší.
  • Na zeminu příliš vybíravý není, snese dokonce i horší jílovitou, ideální je však písčitohlinitá. Roste jak v kyselé, tak v zásadité půdě a dobře snáší i znečištěné ovzduší.
  • Keř se vyplatí vysadit nad okrasnou kamennou zídku. Výhony budou volně přepadat a v květu připraví nádhernou podívanou. Pěkná je i kombinace s okrasnou mříží nebo treláží.
  • Jasmín lze dobře ohýbat a vyvazovat do vertikálního či horizontálního směru.
  • Můžeme jej využít i jako náhradu trávníku v místech, kde není možné trávu vysít nebo ji udržovat. Snese dokonce i občasné sešlapání.
  • Nesázíme jej však do skalek a na záhonky s nízkými, pomalu rostoucími druhy, protože roste poměrně rychle a pro subtilnější druhy by představoval příliš agresivní konkurenci.
  • Kvete na jednoletých prutech v předjaří, po odkvětu keř zkrátíme zhruba o třetinu délky.

 

Na slunci jasmín nahokvětý bujně roste

Pravý či nepravý?

Na rozdíl od bílých květů jasmínu pravého (Jasminum officinale) jasmín nahokvětý nevoní. Ale pozor, jasmín pravý u nás venku vůbec pěstovat nelze. Nepravým jasmínem je však často nazýván pustoryl věncový, koncem jara krásně kvetoucí a omamně vonící keř. Pěstitelé začátečníci jsou pak často zmateni, a domnívají se, že pustoryl je jasmín, i když s ním nemá vůbec nic společného. Pravda, oba krásně voní, ale to květy tisíců dalších rostlin! Pravý jasmín pochází z Jižní Asie a u nás ho proto můžete pěstovat nejvýše jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Mráz, narozdíl od otužilého tibetského příbuzného, nepřežije.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS