Zmijovec je obecně vžité označení pro mnohé rostliny z čeledi áronovitých (Araceae). V našich domácnostech bývají rozšířené především druhy rodu Amorphophallus. Velké exotické „květy“ těchto zajímavých rostlin lákají mnohé k jejich pěstování, avšak stejně, nebo možná ještě více lidí později odradí nelibou vůní, kterou dokáží „zamořit“ celý byt. Existují však i zmijovce, jejichž květy jsou sice menší, avšak tvarově i barevně neméně zajímavé a hlavně jsou bez zápachu – jsou to například druhy rodu áronovec (Arisaema).

Fantastická květenství

Jednotlivé druhy se liší tvarem, velikostí i zbarvením jak listů, tak „květů“ . Botanicky se jedná o květenství, jež tvoří palice, složená z mnoha malých kvítků, a různě zbarvený toulec (světlých i tmavých barev, většinou pruhovaný), který palici obklopuje. Každá hlíza vytváří jedno květenství , buď samčí nebo samičí. To, jakého pohlaví květy budou, bývá u mnoha druhů závislé na věku rostliny. Mladší rostliny s menší hlízou mívají květy samčí, starší rostliny květy samičí. Květy jsou na rozdíl od „klasických“ zmijovců bez zápachu. Po odkvětu se mohou vytvořit plodenství se semeny. Hlízy arisaem jsou velké v průměru kolem 1–10 cm a postupně se kolem nich tvoří drobné dceřiné hlízky. Rostliny rozmnožujeme převážně těmito hlízkami nebo semeny.

Pěstování v nádobách i na zahradě

Arisaemy můžeme pěstovat celoročně v květináčích, ale i volně vysazené venku v době, kdy teploty dlouhodobě neklesají pod 5–10 °C (dle druhu).

  • Ideální je pro ně chráněné místo s orientací na sever (dobře prospívají i v podrostu jiných rostlin) nebo dobře větraný, polozastíněný skleník.
  • Pokud zahradu nemáme, můžeme arisaemy přes léto s úspěchem pěstovat v nádobách na balkoně nebo terase, opět severně orientovaných. Většina druhů totiž nesnáší přehřívání (v době vegetace jsou pro ně ideální denní teploty od 20 °C do 25 °C a noční kolem 15 °C), proto vyžadují stín až polostín a dostatek čerstvého vzduchu.
  • Hlízy sázíme na venkovní stanoviště i do nádob koncem dubna až začátkem května