Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, www.ceskestavby.cz

Fazole se vejdou i na balkon

Okrasné fazole, ale i ty jedlé zelené si můžete vypěstovat v nádobách. Jak na to, vám poradí autor tohoto kratičkého videa. Ukáže vám, jak můžete na jakýkoli, i recyklovaný, kontejner vytvořit jednoduchou oporu pro tyto šplhavé rostliny. Na výrobu nebudete potřebovat mnoho. Docela postačí několik bambusových tyček nebo dlouhých proutků.

Zdroj: Youtube

Práci si můžete významně zjednodušit tím, že pruty zapíchnete přímo do nádoby. Pokud ovšem oporu umístíte zvenku, rozhodně vám neshnije v půdě, nádoba bude mírně širší, protože budou jednotlivé pruty dál od sebe.

Pokud budete recyklovat nádoby jako autor videa, nezapomeňte vyvrtat, proříznout nebo horkou tyčkou perforovat dno nádoby. Ještě lépe uděláte, když neumístíte dírky pro odtok přímo do dna, ale po stranách zhruba 5 cm nad úrovní dna. Díky tomu vznikne uvnitř nádoby vlastně záchytná miska, kde se bude držet vláha, dokud ji rostlina nespotřebuje. V takovém případě však udělejte opravdu dobrou drenážní vrstvu.

Je jasné, že fazole se dají pěstovat na balkonech i zahradách. Teď už jen vědět jak.

Jak vysévat okrasné fazole?

Před výsevem se doporučuje máčet fazole ve vodně asi 24 hodin. Možná jste už někdy slyšeli, že musejí slyšet zvony. Tahle průpovídka souvisí s hloubkou výsevu, respektive, aby fazole mohly slyšet i zvony, ideálně je vysévejte jen do hloubky okolo 3 cm. Pak každou fazoli zahrňte zeminou a zalijte. Fazolím se daří dobře na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Protože fazole lépe klíčí na vyhřátém záhonu, můžete je také po výsevu zalévat teplou vodou.

Pamatujte, že podle druhu budou vaše fazole potřebovat nějakou oporu. Vyhovuje jim blízkost plotu nebo jiného stavebního prvku, po kterém se mohou pnout.

Související články