Kromě sytých barev květů zaujmou i plnokvěté formy. Stromky se na jaře květy zcela obalí, jejich vzhled je velmi půvabný. Kromě barvy a formy květů si můžete vybírat i různé zbarvení listů. Vedle sytých odstínů zelené mohou mít i nádech do bronzova, vybarvení červené, hnědočervené i purpurové. Na podzim se mnohé barví žlutě až oranžově. Žluté či červené plody některých odrůd vydrží do zimy. A konečně můžete zvolit různé zajímavé tvary koruny. Ty mohou být kulovité, trychtýřovité, vzpřímené, sloupovité, vejčité i převislé.

Přehlídka krásy

Okrasné jabloně jsou vděčné okrasné solitéry. Ale ještě působivější je kombinace více stromů. Již seskupení dvou jabloní s plody, květy či listy rozdílné barvy vytváří půvabná zahradní zákoutí. Působivě vyznívá zejména kontrast barev.

Bílými květy se pyšní například odrůda jabloně statné Red Sentinel. Tento opadavý, mrazuvzdorný menší strom s obloukovitými větvemi a širokou korunou kvete na konci jara. Jedlá šarlatově zbarvená minijablíčka krášlí zahradu i v zimě.

Malá mrazuvzdorná okrasná jabloň Winter Gold má kulovitou korunu. V druhé polovině jara vykvétají z růžových květních poupat bílé květy. Citronově žluté malvice jsou jedlé a přetrvávají na stromě dlouho do zimy.

Lady Northcliffe kulovitou korunou. Zelené až šedozelené, hrubě vroubkované listy na podzim žloutnou. Množství růžových květních poupat v plném květu zesvětlí. Drobné žluté plody velké do 2 cm drží na stromě do konce října.

Plod jabloně Tschonoského, opadavého vzpřímeného stromu s kuželovitou korunou a leskle zelenými listy, se na podzim barví do žluta, oranžova a červena. Jabloň kvete narůžověle, květy posléze zbělají. Dosahuje výšky až 12 metrů, díky čemuž je působivým solitérem.

Odrůda Van Eseltine vyniká zářivě šarlatovými poupaty a jemně růžovými květy. Plodí drobná okrasná jablíčka žluté barvy s červeným žíháním. Listy jsou vejčité, středně zelené. Nenáročný a mrazuvzdorný strom připomíná keř.

Pěstování okrasných jabloní

  • Jabloně vyžadují slunečné stanoviště, neboť ve stínu málo kvetou a jejich plody se řádně nevybarví. Neprospívají v mrazových kotlinách.
  • Nejvhodnější je hlubší a výživná půda, dobře zásobená vláhou. Jabloně se však přizpůsobí i méně kvalitním půdám, jen rostou pomaleji. Nehodí se však na půdy podmáčené ani extrémně suché.

Rozmanité využití

  • Okrasné jabloně rostou poměrně rychle. Některé dosahují výšky 4 až 8 metrů, jiné lze pěstovat i v nádobách.

    Do blízkosti domů se hodí nízké, sloupovité a keřovité typy.
  • Zastřešení nebo deštník vytvoří např. odrůda Elise Rathke.
  • Stromovité, vyšší druhy se hodí pro výsadbu alejí.
  • Pro okrasnou jabloň pěstovanou jako solitér v trávníku se hodí odrůdy s drobnými plody, které na rostlině vydrží dlouho do zimy, neztrácejí původní barvu a předčasně nesesychají. Zdobí podzimní a zimní zahradu a přilákají ptáky, kterým poslouží jako potrava.

Tip pro sadaře - roubování

Okrasné jabloně pěstované na kmínku ve tvaru zákrsku nebo čtvrtkmenu do výšky 120 a 150 cm se většinou očkují u země na jabloňové semenáče nebo častěji na typové vegetativně množené podnože.

Podle toho, jakou chceme mít výšku kmene a velikost koruny stromu, volíme vzrůstnost podnože:

  • Ve školkách jsou z jabloňových typových podnoží nejvíce používány podle sestupné řady vzrůstnosti následující: MM 111, A2, MM 106, M 26, výjimečně pro nejmenší tvary M 9.
  • Převislé kultivary okrasných jabloní se roubují na kmínky semenáčů planých i některých kulturních jabloní ve výšce 180 až 200 cm, v některých případech i výše.