Dřišťály jsou velice oblíbené okrasné keře. Zaprvé vám naprosto skvěle rozzáří zahradu a zadruhé jsou velice nenáročné, co se starání a jejich údržby týče. Z určitých druhů si také můžete vytvořit živý a naprosto nepropustný plot. Jak dřišťály vybrat, a jak můžete rozpoznat, o jaký druh se jedná? Není to tak náročné, stačí jen, když budete všímaví. Podívejte se, jak poznat dřišťály.
Video o opadavém dřišťálu thunbergii najdete na Youtube kanále Encyclopedia of plants / Encyklopedie rostlin:
Jak poznat dřišťály
Pokud chcete vyšší druh, například právě k vytvoření živého plotu, ideální je druh jménem dřišťál Juliin. To je vyšší druh stálezeleného dřišťálu, který dorůstá výšky až 2,5 metrů.
Poznáte jej tak, že má až 8 centimetrů dlouhé listy, které jsou výrazně trnité a lesknou se. Na podzim se barví listy do červena, což vytvoří naprosto nádhernou podzimní atmosféru. Jejich plody, kterých se dočkáte kolem června a července, mají modročernou barvu.
Pokud chcete poloopadavý keř, naprosto nejlepší volbou by byl dřišťál prostřední. Ten dorůstá výšky 0,8 až 1 metr. Jeho listy jsou zelené s nádechem oranžové. Během kvetení je poměrně nevýrazný a jeho listy jsou žluté.
Je hustě větvený a listnatý, což znamená, že se skvěle hodí například do nižších živých plotů. Nejlépe se mu daří, když je vysazen na slunečném či polostinném stanovišti v měkké vlhké a dobře propustné půdě.
Dřišťál opadavý
Pokud chcete jeden z druhů opadavých dřišťálů, naprosto ideální volbou jsou dřišťál obecný a dřišťál thunbergův. Jsou to malé opadavé keře, které jsou však hustě rozvětvené, zhruba do výšky 1 metru. Jejich větve jsou hranaté a plné trnů.
Na zahradu se hodí díky jejich malým a zlatavým listům, které mají tvar vejce a vyrůstají ve svazcích. Největší výhodou těchto dvou druhů je, že vůbec netrpí na popálení od slunce. V květnu se na jejich keřích objeví také krásné medonosné květy, které budou zářit sytě žlutou barvou a kompletně vám rozzáří zahradu.
Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz