Okrasný mák - detail květu.
Zdroj: a9photo / Shutterstock.com

Okrasné máky lze pěstovat jako jednoletky i trvalky

Mák je odnepaměti pěstován pro drobná olejnatá semena. Z nezralých makovic se také získávají opiové alkaloidy. Květy máku setého jsou krásné, ovšem existují ještě dekorativnější máky.

Některé okrasné máky mají obrovské květy s velkým množstvím celokrajních korunních plátků. Tyto květy jsou podobné pivoňkám, a tak se těmto mákům říká pivoňkokvěté (Paeoniflorum).

Další okrasné máky mají korunní plátky hluboce rozeklané, proto se nazývají třepenité máky. Květy mají v barevné škále od bílé, lososové až k tmavě karmínové. Tyto máky jsou velmi mohutné a dorůstají i do výšky přes jeden metr.

pivoňkokvětý okrasný mák pivoňkokvětý okrasný mák Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Další skupinu okrasných máků tvoří drobné máky, které mají květy zbarvené od bílé, přes žlutou, růžovou až k červené barvě.

Pěstování máků

Okrasné máky můžeme také rozdělit na jednoleté a vytrvalé.

  • Jednoleté máky musíme každoročně vysévat přímo na stanoviště, a to časně na jaře. Vzešlé rostlinky je nutno vyjednotit.
  • Vytrvalé máky můžeme vysévat později na jaře a v létě. Rostliny také můžeme koupit v zahradnictvích, anebo starší a mohutné rostliny po odkvětu rozdělit. (Odrůdy okrasných máků v zahradnictvích nabízejí ať již jako rostliny s požadovaným tvarem a barvou květů, nebo jako semena. Ta se prodávají obvykle ve směsi barev.)
Oranžové máky se krásně doplňují s levandulí Oranžové máky se krásně doplňují s levandulí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Půdu vyžadují máky kyprou, dobře vyhnojenou, s dostatkem vápníku. To je při pěstování největší problém. Na většině našeho území je vápníku v půdě nedostatek, obzvlášť ve vyšších polohách, kde převládají kyselé půdy. Je tak nutno před setím a výsadbou do půdy zapravit dostatek vápníku a v dalších letech používat pomalu rozpustné vápence, aby přísun vápníku byl plynulý. Můžeme k rostlinám přidávat například drcené vaječné skořápky. Nejlépe máky kvetou na slunci.

Solitery do vázy i skalková drobotina

Velkokvěté máky jsou mohutné rostliny, které můžeme pěstovat jako solitery. Vypadají impozantně i ve skupinách, jen vyžadují dostatek místa. Drobné máky dobře rostou ve štěrkovité půdě mezi kameny a uplatní se na skalkách.
Velkokvěté máky je možno používat do váz, ovšem brzy odkvétají. Důležité je řezat ještě nerozvinutá poupata a konec stonku omýt v horké vodě a odstranit tak zasychající mléko na řezu.

I mák setý je pohledná květina I mák setý je pohledná květina Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Makovice jako dekorativní krmítko

Hezkou dekorací na zahradě je ale i obyčejný mák. Během krátké doby naroste mohutná rostlina, na které vykvete velké množství květů, z nichž se po odkvětu vytvoří makovice. Ty můžeme usušit a použít je jako podzimní a vánoční dekorace. Na podzim a v zimě také můžeme makovice přivázat někde na zahradě a udělat radost ptáčkům, kteří si z tohoto přirozeného krmítka budou moci vyzobávat semínka.

Akční letáky