obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okrasné trvalky a dřeviny vhodné pro okraje záhonů

Na rozdíl od kontur z cihel, kamene nebo betonu působí dekorativní listy a barevné květy na okrajích záhonů jemně, přirozeně a plynule navazují na okolní trávník. Rámovat můžete mnoha druhy rostlin.

Pro lemování záhonů se hodí druhy kompaktní, odolné a dlouhodobě atraktivní. Rostliny v lemu by neměly převyšovat sousedy za nimi. Při jejich výběru vycházíme nejen ze stylu zahrady, ale i z místa výsadby. Křehkým jednoletkám se bude dařit v klidném koutě u zdi, zatímco podél frekventovaných chodníčků, schodů a trávníku uplatníme trvalky, kterým neublíží občasné sešlápnutí nebo nájezd sekačkou. Rostliny pro okraje záhonů by se měly spokojit jen se základní péčí, měly by růst kompaktně a nevytvářet nevzhledné mezery. Důležité také je, aby se agresivně nerozšiřovaly podzemními výběžky ani semeny.

Nerozlučnou dvojici spolu tvoří nenáročná šanta a čistec Nerozlučnou dvojici spolu tvoří nenáročná šanta a čistec Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro záhony na slunci

Na slunci se daří bohatě kvetoucím aksamitníkům, nízkým krásenkám nebo tařicovce přímořské. Vyséváme je od konce dubna přímo na stanoviště. Z městských parků známe pásy zářivě rudých kultivarů šalvějí nebo dužnatých echeverií. V teple a dokonce i při delším suchu se zase dobře daří vytrvalé šantě, čistci či rozchodníkovcům.

Příznivce zářivých barev nadchne vytrvalá ostřice vyvýšená ‘Aurea’ Příznivce zářivých barev nadchne vytrvalá ostřice vyvýšená ‘Aurea’ Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okraje záhonů v polostínu

Místo v polostínu vyhovuje barevně rozmanitým dlužichám, časně rašící ostřici vyvýšené ‘Aurea’, kakostům a kontryheli, jehož květenství včas odstraňujeme, aby se nevysemeňoval. Nepřehlédnutelná obruba okolo rybníčku, kde je půda kyprá a vlhká, vznikne z nádherných rodgersií nebo popelivek. Pro pěkné olemování ve stínu se zase hodí bohyšky, různé kapradiny, tlustonitník klasnatý, plicníky nebo rákosík japonský s kaskádami jemných listů. 

Zakrslé dřeviny pro lemy záhonů

Z keřů přicházejí v úvahu pouze zakrslé variety – třeba tavolník japonský ‘Little Princess’, vajgélie ‘Piccolo’, či červenolistý kultivar dřišťálu Thunbergova ‘Atropurpurea Nana’. 

Pohledné orámování zajistí nízké, motýly vyhledávané tavolníky Pohledné orámování zajistí nízké, motýly vyhledávané tavolníky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Bordury, které jsou součástí pestrého okrasného záhonu, by měly mít sjednocující účinek. Toho dosáhneme nejlépe jedním, maximálně dvěma druhy rostlin, které s výsadbou barevně harmonizují. U daleko nápadnějších kontrastních lemů dbáme na vyváženost: jestliže orámování tvoří purpurové dlužichy, vysadíme do záhonu rostlinu s purpurovými listy apod.

Betonovým schodům propůjčují jemnější tvář květy kakostu oddenkatého Betonovým schodům propůjčují jemnější tvář květy kakostu oddenkatého Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Akční letáky