Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, hobby.magazinplus.cz

Okurky potřebují k optimálnímu růstu a dobrému plození dostatek živin. Ty jim můžete dopřát jednoduše. Nejen, že je nutné je hnojit a dopřát jim vodu i sluníčko, ale pomůže i obyčejná zálivka z cukru. Prozradíme vám, jak ji připravit!

Okurky jsou na poměr živin poměrně náročné plodiny, proto péči o ně nepodceňujte. Potřebují především draslík, dusík a fosfor. Když jim tyto látky nedopřejete, mohou onemocnět. Mezi nejčastější nemoci těchto zelených šťavnatých krásek patří plíseň, padlí nebo hniloba kořenů.

Okurky potřebují správnou výživu

Když už jsou okurky některou ze zmíněných nemocí zasaženy, pomůže vám manganistan draselný nebo amoniak. Raději však problémům předcházejte, léčba zelených královen zahrad není nic snadného. Přitom k prevenci stačí jen správná výživa.

Pokud chcete, aby plodnost sazenic vzrostla a vydržela co nejdéle, nenechávejte nic náhodě a postarejte se o to za pomoci zálivky s cukrem. Dvě lžíce rozmíchejte v jednom litru teplé vody a tímto množstvím zalijte jednu sazenici. Takto vše opakujte, dokud nebude zalitý celý záhon či skleník.

Pokud nemáte cukr, ale máte glukózu, můžete použít i jí. Zde stačí jedna lžička. Tento postup opakujte jednou za dva týdny a uvidíte, jak se rostliny rozkvetou a brzy se můžete těšit na nové plody. Také stonky a listy budou krásné, pevné a barevné.

Zalévejte je roztokem s cukrem nebo glukózou

Kromě tohoto systému nezapomeňte ani na klasickou závlahu. Musíte je zalévat deseti litry vody na jeden metr čtvereční plochy záhonu. Půda musí být vlhká do vzdálenosti dvaceti centimetrů od stonku rostliny a do hloubky minimálně pěti centimetrů. Teprve pak máte jistotu, že se voda dostane až ke kořenům.

Proti škůdcům je zase účinný kefír. Jeden litr mléka nalijte do devíti litrů vody a přidejte třicet kapek jódu. Vše nalijte do rozprašovače a okurky jím stříkejte každý týden.