Pro větší úrodu okurek postačí dvě tabletky z lékárny.
Zdroj: shutterstock.com

Okurky mohou plodit i o měsíc déle díky levnému prostředku z lékárny

Máte letos menší úrodu okurek a nevíte proč? Tento jednoduchý trik vám pomůže až ke dvojnásobné hojnosti! Poradíme vám, co použít a jak se o okurky správně postarat.

Okurky jsou velmi často pěstovanou zeleninou u nás. Jak docílit, abyste měli co největší úrodu? Někdy je řešení až velmi jednoduché. V tomto případě postačí zajít do lékárny, či kouknout, jestli některou z tabletek již doma nemáte.

Hořčík pro bujný růst

Okurky, aby mohly plodit a růst, potřebují dostatek hořčíku. Jestliže ho nemají, nemůžete očekávat hojnou úrodu. Koukněte se do lékárničky, jestli máte tabletu hořčíku. Vůbec nevadí, když bude prošlá. Dvě až tři tablety umístěte pod zem v blízkosti rostliny a následně se o ni běžným způsobem starejte. Po pár dnech uvidíte značné změny!

prášek, pilulka, tabletka, rostlina, vařečka Hořčík pomůže k hojnosti vaší úrody okurek. Zdroj: Shutterstock

Kyselina boritá jako další volba

Abyste získali co nejvíce okurek, je několik tipů, čím toho docílit. Dalším způsobem je použití kyseliny borité, kterou použijte během kvetení okurek. Stačí smíchat 3 g kyseliny borité s 10 l teplé vody. Roztokem postříkejte veškeré listy rostliny a s výsledkem budete více než spokojeni.

Jedlá soda proti škůdcům

Jestliže vaše rostlina trpí chorobami či škůdci, pomoci vám může jedlá soda. Nejenže ochrání okurky, ale také podpoří aktivní růst rostliny a zabrání žloutnutí listů. Rozpusťte 2 lžíce sody v 10 l teplé vody. Roztok používejte jako běžnou zálivku. Abyste docílili nejlepšího efektu, použijte tento roztok třikrát za sezonu.

jedla soda prašek do pečiva Jedlou sodu použijte proti škůdcům a plísním. Zdroj: FotoHelin/Shutterstock.com

Co je to zaštipování?

Důležitým faktorem v péči o rostliny okurek je také případné zaštipování. Zejména to platí u hadovek. Měli byste se zbavit zálistků neboli přebytečných výhonů, které najdete za každým listem. Tím docílíte vyživování všech částí rostliny, omezíte vznik plísní a nekontrolovatelného růstu celé rostliny. Jak na správné zaštipování okurek, se podívejte ve videu.

Různé podmínky, různé zaštipování

Pokud roste vaše rostlina v půdě, která je velmi vyživená, porostou vaše okurky o to rychleji. Zaštipujte tedy za druhým či třetím listem. Rozdílné zaštipování je rovněž v podnoži. Roubovaná okurka může růst na podnoži z dýně. Jestliže roste na dýni, zaštipujte až za čtvrtým listem nebo vůbec. Dalším faktorem je, kolik jste ochotni dát rostlině prostoru. Jestliže nemáte moc místa, musíte počítat s častějším zaštipováním.

Jak zaštipovat okurky?

Nejlepší je zaštipovat malé zálistky, které rostlině nezpůsobí velké rány. Vyštipujte opatrně s ohledem na květ a plod, které se nacházejí v blízkosti. Pokud chcete zaštípnout už větší výhonek, vezměte si na to raději čisté, ideálně vydesinfikované nůžky a asi 2 cm od hlavního stonku rostliny ho zastříhněte.

Zdroje: homeincube.cz, chalupari-zahradkari.cz, youtube.com

Akční letáky