Použití kyseliny borité při pěstování okurek představuje jednoduché a efektivní řešení pro zvýšení úrody a zlepšení kvality plodů. Bor je totiž velmi důležitým prvek pro mnoho procesů v rostlinách. Je nezbytný pro tvorbu buněčných stěn, pylu a transport cukrů. Nedostatek tohoto prvku může vést k deformaci plodů, špatnému růstu a snížené úrodě.

Jak efektivně předejít běžným nemocem okurek a co dělat, když se na nich objeví plíseň, můžete zjistit z videa na YouTube, na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Zvýšená úroda okurek

Jedním z hlavních přínosů použití kyseliny borité je zvýšení úrody okurek. To je přímým důsledkem lepšího vývoje kořenového systému a zvýšené fotosyntetické aktivity. Rostliny jsou pak schopny lépe absorbovat živiny z půdy a využívat je pro růst a tvorbu plodů. Zahradníci, kteří vyzkoušeli tento způsob, často hlásí dvojnásobnou až trojnásobnou úrodu ve srovnání s běžnými metodami.

Lepší kvalita plodů

Kromě množství se zlepšuje také kvalita okurek, díky čemuž nedochází k deformacím ani prasklinám, které jsou častým problémem při nedostatku boru. Kyselina boritá totiž podporuje transport cukrů a jiných důležitých látek uvnitř rostliny, což vede k sladším a chutnějším okurkám. Rovnoměrný a velký tvar plodů je zase výsledkem zdravého růstu buněk.

Posílení odolnosti rostliny

Kyselina boritá rovněž přispívá k lepší imunitě rostlin, a to se projevuje sníženým výskytem plísní, houbových onemocnění i škůdců. Rostliny, které mají dostatek boru, jsou tak schopné rychleji regenerovat poškozené tkáně a lépe odolávat infekcím. Kromě toho bor podporuje tvorbu ligninu, což je látka, která zpevňuje buněčné stěny a činí je méně náchylnými k útokům patogenů.

Důsledné naředění kyseliny

Aby se vašim okurkám takto dařilo, je zapotřebí kyselinu boritou dobře naředit, jinak by naopak mohlo dojít k poškození rostlin. 5 gramů kyseliny borité proto smíchejte v 10 litrech teplé vody. Jedině ta zajistí úplné rozpuštění látky. Roztok důkladně promíchejte a před použitím ho nechte vychladnout na pokojovou teplotu.

Správné zalévání rostlin

Připravený a vychladnutý roztok nelijte přímo na listy, poněvadž by je mohl popálit, ale na půdu ke kořenům. Nejlepší čas pro zalévání je ráno nebo večer, kdy nejsou rostliny vystaveny přímému slunci a lépe tak absorbují živiny. Stejně tak můžete zalévat i cukety, rajčata, mrkev, cibuli nebo řepu. Zeleninu roztokem z kyseliny borité zalévejte jednou za 10–14 dní.

Související články

Zdroje: gardens-en.desigusxpro.com, adbz.cz, chalupari-zahradkari.cz