Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, hobby.instory.cz, garden-cs.desigusxpro.com

Okurky jsou nejčastější zeleninou, kterou Češi na svých záhoncích pěstují. Také ale patří mezi ohrožený druh, který často napadají škůdci. Přinášíme vám tedy starý trik, který používaly už naše babičky, aby byla úroda okurek co největší a jejich chuť dokonalá. Zapomeňte tedy na škůdce, chemické postřiky a strach ze škodlivých látek. Připravte si koncentrát z mléka, jódu a mýdla.

Okurka miluje teplo, proto s jejím sázením nespěchejte a vyčkejte alespoň do poloviny května. Jinak by vám tato zelenina mohla při ranních mrazíkách zmrznout. Dále potřebuje výživnou půdu plnou humusu, proto ji nikdy nesázejte na stejné místo jako předchozí rok. Nedávejte ji ani na záhonky po bramborách a jahodách.

Okurky nesnáší studenou vodu

Možná pro vás bude také překvapením, že okurky nesnáší studenou vodu, proto je nezalévejte hadicí, ale vždy nechte ohřát vodu na slunci. Také jsou háklivé na plíseň, proto je zavlažujte ke kořenům a nikdy ne na listy.

Když sazeničky okurek dáte do země, hned je začněte vyživovat. Vezměte čtvrt litru mléka, smíchejte ho s dvěma litry vody a přidejte několik kapek jódu. Na ten nezapomeňte, zvyšuje totiž obranyschopnost okurek. Také nezapomeňte mléko naředit, jinak nemá ten správný efekt. Roztok vám vydrží několik měsíců, takže ušetříte, než kdybyste si kupovali chemické postřiky v obchodě.

Roztok lijte k rostlinám každé dva týdny

K rostlinám okurek nalijte velkou sklenici roztoku a opakujte to každé dva týdny. Poté, co okurka vyroste, dopřávejte jí sklenice roztoku rovnou dvě. Tuto proceduru vykonávejte navečer, když není takové horko.

Tento roztok je ideální i v případě, že se na okurkách objeví plíseň nebo jiná choroba. Stačí do něj přidat deset mililitrů mýdla a pořádně rozmíchat. Pravidelně jím okurky stříkejte a plíseň bude pryč.

Množství roztoku si připravte tolik, aby vám vydržel na všechny okurky do zásoby. V kalendáři si vyznačte čtrnáctidenní intervaly a pečlivě je dodržujte. Nemusíte se bát tohoto počinu ani v období sklizně. Stačí pak okurky omýt a jsou připravené ke konzumaci.