Zdroje: happinesscucumber.com, cestakbydleni.cz

Opora pěstovaných okurek

Aby měly okurky dostatečnou oporu, můžete využít natažených provázků, tyčí, sítí, treláží a dalších sytémů či jejich kombinací. Jedním ze způsobů, který využívá jen dvou provázků, je ten, který ve svém videu představí šikovný pěstitel. Křížením dvou spuštěných provázků, do kterých vplétá stonek okurky, vznikla jednoduchá opora. Poté, co stonek rostliny dosáhne vrcholu, popustí provázek o něco níž, spodní část stonku se stočí k zemi, vrcholová část se o něco sníží a může dál růst po provázku nahoru.

Zdroj: Youtube

Pěstování okurek hlavou dolů

Pěstování okurek z nádob zavěšených vysoko a dírkou ve dně dolů není jen zajímavý způsob, díky němuž nezabarikádujete balkon nebo skleník pěstebními nádobami, ale má i řadu dalších výhod. Zda se bude hodit zrovna u vás, je otázkou, na kterou si však musíte odpovědět sami.

Jak už bylo řečeno, zavěšením nádob, ze kterých visí rostlina přímo dolů, může být výhodné už jen tím, že budete mít více místa na zemi. Je to však jen dočasný stav, dokud se okurky nerozrostou natolik, aby dosáhly až dolů.

Protože rostlina není v kontaktu s půdou, je také méně náchylná na napadení škůdci i chorobami, které se často šíří právě po zemi. Zároveň díky absenci záhonu a zavěšení jsou rostliny vystavené lepší cirkulaci vzduchu. I proto trpí méně na plísně a padlí, ale samozřejmě záleží také na prostorách, kde jsou okurky zavěšené.

Zavěšení pěstovaných okurek

Okurky lze zavěsit pouze tehdy, pokud máte k dispozici strop nebo konstrukci, která to dovoluje. Pěstební nádoby by měly být poměrně velké. Ideálně alespoň 15 až 20 litrů na rostlinu, ale nutno dodat, že úspěchy slaví i zahrádkáři s velmi malými nádobami. Někteří například využívají jen dvoulitrových PET lahví, které upraví tak, aby je bylo možné osadit a zavěsit.

Běžně se k tomuto využívá vyložení jutovinou nebo plastovým sáčkem, který udrží substrát uvnitř. Nicméně ještě před nasypáním zeminy je nutné protáhnout hrdlem nebo otvorem sazenici a až následně jí zasypat kořeny a umístit ji do výšky na hák, systém provázků nebo řetízků. Ať už využijete jakýkoli kontejner, pamatujte, že otvor, kudy rostlina prorůstá ven, musí být dostatečně velký pro zvětšující se stonek.

I když by se mohlo zdát, že okurky pěstované svisle nepotřebují oporu, i při tomto způsobu je vhodné spustit dolů a ukotvit nebo zatížit provázek, který bude rostoucí okurkový stonek obtáčet.

Související články