Přišel čas vysadit okurky do plastových pytlů.
Zdroj: Korvit/Shutterstock.com

Přišel čas vysadit okurky do plastových pytlů. Sklidíte ještě letos. Jak na to?

Konec prázdnin neznamená, že končí pěstební sezóna. Podle předpovědi nás čeká krásné babí léto. Využijte teplého počasí a vysaďte si zeleninu s krátkou vegetační dobou. Mezi ně patří i okurky.

Okurky můžete sklízet za 50-70 dní po výsadbě. Tedy v období října a listopadu. Jelikož rostliny nemají rády dlouhodobý pokles teplot pod 10 °C, je dobré pečlivě sledovat předpověď. Pokud počasí nepřeje, okurky přemístěte do skleníku, zimní zahrady nebo dobře osvětleného sklepa.

Vhodné odrůdy

I zahradník-začátečník si může na balkoně, terase nebo zahradě vypěstovat podzimní okurky. Stačí k tomu kompaktní a méně vzrostlé odrůdy jako jsou CHARLOTTE F1, DAFNE F1, krátká salátová okurka MINISPRINT F1, EMILIE F1, Bush Champion F1 nebo balkonová miniokurka s označením Ministars F1. Vždy se ale dívejte také na délku vegetační doby. Tyto rostliny je na podzim nutné umístit do speciálního „záhonu". Do velkých černých pytlů na odpadky.

Pokud chcete mít skutečně kvalitní malé okurky měli byste je sklízet každý druhý den. Prodlužte si okurkovou sezónu až do podzimu. Zdroj: shutterstock.com

Okurky v plastových pytlích

Černé vaky zajistí vhodnou teplotu zeminy. Během chladnějších dní můžete pytel rozvinout a vytvořit tak miniskleník, který rostliny zahřeje a ochrání proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Pořiďte si sáčky z pevného materiálu. Mějte však na paměti, že se polyethylen stává na vzduchu křehčím. Pro tzv. klid duše můžete použít pytle dva.

Zemina pro okurky

Okurky milují úrodnou, kyprou a středně vlhkou půdu, která musí být zároveň zahřátá. Proto na dno pytle nasypejte drenáž v podobě sena, slámy nebo pilin. Poté přidejte zeminu obohacenou o humus a popel. Koupit si také můžete předpřipravený substrát na okurky, rajčata a papriky. Ten je obohacený o startovací dávku organického hnojiva, který urychluje růst kořenů. 45 l pytel koupíte za cca 160 korun. Výška půdy by měla být 50-70 cm.

Jak okurky zasadit

Do pytlů zasaďte nejlépe předpěstované sazeničky s dvěma ozubenými listy. Lépe se uchytí. Dejte si však pozor, abyste neponičili kořenový systém. Nejlepší technikou, jak sazenice přesadit, je vyndat je i s půdou z výsevného skleníčku, do hlíny v pytli udělat stejně velký důlek, zalít ho trochou teplé vody a rostlinu zasadit. K rostlinám zapíchněte oporu, abyste je mohly vyvazovat.

Pěstování v plastových pytlích je praktické. Pěstování v plastových pytlích je praktické. Zdroj: Worraket/Shutterstock.com

Péče o okurky

Pytle s okurkami postavte na slunné místo kryté před deštěm. Pravidelně je zalévejte. Pokud se zhorší počasí, chraňte je vyhrnutím okrajů vaku. Jednou za týden můžete okurky přihnojit hnojivem s vysokým obsahem fosfátů. Nezapomeňte pravidelně odstraňovat zálistky. Rostlina tak bude vyživovat jen to potřebné.

Zdroje: www.zahradkari.cz, www.optolov.ru, www.chalupari-zahradkari.cz

Akční letáky