Okurky zbožňují vodu, v horku je nutné zalévat je každý den, ideálně vpodvečer, kdy už nesvítí slunce. Pokud bývají před zálivkou listy povadlé, nepanikařte, rostliny se tak během horkého dne brání intenzivnějšímu výparu. V případě, že se listy po vydatném zalití znovu zvednou, je vše v pořádku. V opačném případě je třeba začít pátrat, kde může být problém. Jinak můžete přijít o zbytek celé úrody.
Hniloby a škůdci
Příčin nadměrného vadnutí okurek může být několik. Ta první vás nepotěší, projevuje se později i hnilobou kořenových krčků a postupným hnědnutím a následným odumřením kořenů okurek. Bohužel tomuto problému jste mohli předejít už na jaře. Původci plísní a hnilobných chorob přežijí v záhonech i tuhou zimu.
Odborníci doporučují vysazovat roubované okurky, které jsou odolné vůči tomuto houbovému onemocnění. Před i po výsadbě je nutné vydatně zalít speciálním přípravkem. V neposlední řadě způsobují vadnutí i nejrůznější škůdci, jako jsou mšice, puklice nebo molice. Jako první pomoc se hodí speciální lepové desky, které rozmístěte mezi rostliny.
Nízké teploty
Možná však vadnutí způsobilo něco jiného. Někdy úplně stačí, když noční teploty klesnou nebezpečně nízko. Teplomilné okurky pak trpí, zpomalí se jejich růst a mohou začít vadnout, a to jak listy, tak i plody. Pečlivě během sezóny proto sledujte předpovědi počasí, a pokud nemáte skleník, připravte si netkanou textilii, která udrží rostliny během chladné noci v teple.
Pozor na slunce
Příčinou může být i nedostatečné opylení okurek, především pokud pěstujete okurky ve skleníku. Existují i odrůdy, které nevyžadují opylení. Myslete na to v příští sezóně. Někdy může být skleník i na škodu. Okurky sice potřebují světlo, minimálně 6 hodin denně, v horkých letních dnech však ocení i dostatek stínu. Nezapomínejte na zamlžování, aby byl interiér teplý a vlhký. Stejně tak mohou trpět okurky i na záhonech. Pokud je vystavíte nadměrnému slunečnímu záření a neochráníte před extrémním horkem, budou vadnout.