Vytrvalé rostliny pěstované v nádobách, které pocházejí z teplejších oblastí středozemí či subtropů, v létě výrazně zkrášlují balkóny, terasy, zahrady, zápraží. Naši mrazivou zimu však venku nepřežijí. Avšak ani pobyt v teplém pokoji jim neprospěje – i v jejich domovině teplota v zimě klesá, nikoli však pod bod mrazu. Tím se musí řídit i naše zimní péče o ně. Zrovna tak pokud je celoročně pěstujeme uvnitř, prospěje jim zimní odpočinek. Lépe pak prospívají, kvetou, případně plodí.

Velké a těžké nádoby se vzrostlými rostlinami lze poměrně snadno stěhovat na podložkách s kolečky. K dostání jsou různé typy, dřevěné i kovové, které dobře vypadají a květináček na nich mohou být umístěny celoročně.

Kde zazimovat přenosné rostliny?

Na místě určeném k přezimování nesmí teplota klesnout pod nulu. Většině druhů rostlin vyhovuje teplota od 5° do 15° C. Problém bývá nedostatek světla. Pokud je teplota do 5° C, snášejí menší přísun světla lépe, neboť se jejich životní pochody velmi zpomalí. Lepší je však místo blízko okna, pomohou i takové maličkosti, jako bílé zdi či zrcadlo, jež světlo odráží. Řešením je také speciální, takzvaná fotosyntetická žárovka či zářivka, se spektrem odpovídající dennímu.

Je důležité prostory větrat, aby zde nebyl příliš vlhký a zatuchlý vzduch. Ale ani příliš suchý vzduch prospěšný není – v tom případě rostliny občas jemně poroste. Je to snadná prevence proti mnohým hmyzím škůdcům, jako jsou například svilušky.

Zimní dieta

  • V zimě rostliny výrazně snožují svoji aktivitu, proto je zalévejte velmi opatrně, jen tak, aby substrát zcela nevyschnul. V podmisce nesmí stát voda. Týká se to i vláhomilných druhů, které přes léto vyžadují zálivku vydatnou, jako je například oleandr.
  • Rostliny, které zimují na světle a stále mají listy, určitou, byť skromnou vláhu potřebují. Ale pokud zimují v bezlistém, stavu ve tmě, nespotřebují vláhu téměř žádnou. Přebytek vody při zimování vede k uhnití kořenů.
  • V době zimního odpočinku se také rostliny nikdy nehnojí.

Aby oleandr krásně kvetl

Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní keř až strom a jediný zástupce rodu oleandr (Nerium). Oleandru v zimě vyhovuje teplota mezi 2-12° C, u citlivějších kultivarů by neměla klesat pod 8 ° C. Při teplotě nad 12 ° C si rostlina neodpočine, a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete. Nádherné květy oleandru jsou přitom hlavním důvodem, proč je pěstován.

Protože je oleandr stálezelený, místo pro zimování mělo být co nejsvětlejší. Čím méně světla, tím více shodí listů. Holá místa následně špatně obrůstají, ale oleandr naštěstí dobře obráží po řezu. Proto pokud světlé chladné místo nemáte, zimování ve tmě a každoroční ořezávání je ne zrovna ideální, ale možná varianta.

Pozor na to, že v nevětraných prostorech rostlinu mohou napadat plísně. Proto se nevyplatí uchovávat teplo na úkor čerstvého vzduchu, ale naopak pravidelně a důkladně větrat. Rostlina by však neměla stát v průvanu.