Oleandr je nádherná okrasná rostlina, která kvete na jaře a v létě, v různých barvách, od bílé, přes žlutou, lososovou, růžovou, červenou až po fialovou. Pokud se chcete dočkat bohaté násady květů, je nutné vždy zohlednit požadavky konkrétního druhu a rostlinu tímto směrem podpořit. Stačí se držet třech základních pravidel a budete se z krásných květů těšit opravdu až do konce pěstitelské sezóny.

Jak pěstovat oleandr z řízků se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Oleandr neboli Nerium oleander

Možná, že tuto středomořskou krásku znáte pod názvem Nerium oleander. Ve své domovině dorůstá až do výšky 4 m a nejčastěji se ve volné přírodě vykytuje v blízkosti vodních toků. Tyto stálezelené keříky či stromy jsou atraktivní také svými úžasnými květy, které vás budou těšit od června do října. Květy nakvétají postupně a jsou jednoduché nebo plné, o velikosti 4 až 10 cm.

Velice zajímavé jsou i listy s lesklým povrchem, jež bývají dlouhé 10 až 15 cm. Některé druhy vynikají i panašovanými listy, což působí velmi dekorativně. V našich podmínkách se pěstují převážně v nádobách, protože oleandry potřebují zazimovat, aby je nepoškodil mráz a velký chlad. Je dobré vědět, že oleandr patří k nejjedovatějším rostlinám. Jedovatá je nejen mléčná šťáva z listů, která může podráždit pokožku, ale celá dřevina. Proto při práci s oleandrem používejte ochranné rukavice.

Základem je správná zálivka

Zálivka může oleandru nejen prospět, ale velice snadno i uškodit. Oleandr zalévejte vždy odstátou měkkou vodou, protože tvrdá voda mu nesvědčí. Ideálním řešením je voda dešťová. Tato rostlina vám bude vděčná za rovnoměrnou zálivku. Přespříliš vody vám dá oleandr najevo hnilobou kořenů a hnědnutím a vadnutím listů. Stejně tak hnědnutím a vadnutím květů.

Pokud má vláhy nedostatek, poznáte to podle šednutím listů, jejich kroucením a nadměrným opadáváním. Jakmile nemá dostatečnou zálivku v období nasazování květů, následkem jsou uschlá poupata. V období dlouhodobých veder však oleandru vodu dopřejte, v podvečer mu dokonce svědčí rosení.

Oleandr potřebuje správné umístění

Oleandr miluje teplo a přímé slunce. V případě, že se mu těchto podmínek nedostává, zpravidla i málo kvete. Pokud tedy chcete mít oleandr plný květů, volte vždy slunné stanoviště a zcela určitě se vyhněte místům, kde je větrno či stálý průvan. Na konci sezóny je nutné oleandr zazimovat v chladné místnosti s teplotou mezi třemi až desíti stupni Celsia.

Péče o květy

Protože kvete oleandr dvakrát během sezóny, tvoří se v místě jednoho květenství další květ. Proto neodstříhávejte odkvetlé kusy, ale nechejte je zcela uschnout. Teprve pak je opatrně oddělte prsty. Květy se již budou samovolně od rostliny odlamovat. Odkvetlé květenství lze odstranit až koncem září či v říjnu, až budete oleandr tvarovat řezem.

Související články

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.cs.wikipedia.org, www.guide-to-houseplants.com