Propadli jste půvabu oleandrů? Nejednoho milovníka květin nadchla tato rostlina na dovolené v přímořské destinaci. Známé jsou především z oblastí Středomoří a zemí s teplým klimatem. Oleandry již na dálku zaujmou svými pestrobarevnými květy v mnoha variacích a svým exotickým vzhledem.

Postupem času se tyto keře či stromy dostaly i do našich končin, kde se jim s úspěchem daří a stávají se stále oblíbenější rostlinou zahrad a teras. Pokud už jeden oleandr doma máte a přáli byste si rozšířit jeho řady, namnožte si ho sami. Nejedná se o nic složitého.

Inspirovat se můžete v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Oleandr obecný (Nerium oleander)

Tento dekorativní keř je původem ze Středomoří, ale setkáte se s ním také na Blízkém Východě a v Číně. Jedná se o stálezelenou dřevnatou rostlinu, která v teplých oblastech kvete po celý rok. U nás je období květu kratší a trvá zpravidla od května až do konce října.

Pokud chcete mít rostlinu plnou květů, měla by být umístěna na slunném místě v závětří. Některé odrůdy dorůstají až do výšky 3 metrů, ale jsou i trpasličí, jež dosahují 1 metru. Celkem existuje až 160 druhů tohoto keře s květy v barvě bílé, růžové, červené i fialové. A jak si tento krásný keř namnožit? Máte hned několik možností.

Klasické řízkování

Nejjednodušší způsob množení oleandru je pomocí stonkových řízků. Provádí se zpravidla v době tvarování rostliny. A co k němu budete potřebovat? Připravte si ostrý vydezinfikovaný nůž nebo zahradní nůžky, menší květináče, substrát pro výsev a množení rostlin a také stimulátor růstu.

Řízky odebírejte pouze z letošních výhonů, které nemají květy. Nejprve z nich odřízněte vrcholové řízky, těm bez květům se říká „polovyzrálé“. Nejsou už úplně měkké, ale doposud nezdřevnatěly. Řízek by měl být dlouhý zhruba 15 až 20 centimetrů.

Z připravených řízků odeberte veškeré spodní listy i s řapíky a zbylé listy pokraťte. Spodní část potom seřízněte ostrým nožem našikmo. Tento řez by měl být dlouhý asi 1 až 2 centimetry. Řeznou část následně obalte v práškovém stimulátoru růstu. Díky tomu se rychleji vytvoří řízku kořenový systém a bude podpořen celkový růst nové rostliny.

Potom vsypte do připravených květináčů substrát a vysaďte do každého z nich po jednom řízku, který přitlačte do půdy prsty. Prvních pár listů by mělo být vždy nad zeminou. V tento moment půjdu zvlhčete pomocí rozprašovače a rostliny umístěte na dostatek světla. Vyhněte se však přímému slunci, prudké paprsky by mohly novou rostlinu značně poškodit.

Nechte oleandr pustit kořeny

Pokud vám připadala výše uvedená varianta složitá, máme pro vás i ještě jednodušší způsob. Odříznuté větvičky nechte jednoduše zakořenit ve sklenici s vodou, případně je můžete píchnout do vlhkého písku. Jakmile řízek pustí kořeny, můžete ji přesadit do květináče se substrátem. Pokud chcete podpořit jeho budoucí kvetení, zaštípněte opatrně řízku jeho vrchol.

Související články

Zdroje: www.nkz.cz, www.ceskestavby.cz, www.farmer-online.com