Nákup oleandru promyslete!

Pěstovat oleandr je tak trochu machrovinka, ale coby ne. Nicméně je to keř teplomilný, a když se mu u vás doma zalíbí a bude se mu opravdu dařit, tak může být velmi bujný i vysoký. Před nákupem byste měli také promyslet, kde ho budete přezimovat.

No a jednoznačně byste neměli zapomenout, že všechny jeho části jsou velmi jedovaté a nenechavé prsty malých dětí či čumáky domácích zvířat by se oleandru raději dotýkat neměly.

Podívejte se na povídání o oleandrech, které zpracovala slovenská televize Jednotka a na svém YouTube kanále příspěvek uchoval Daniel Lehocký. Zkušená zahradnice vám také ukáže, jak se postarat o oleandr poté, co jej přinesete domů!

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat oleandry?

Oleandry mohou být jednoduché i plnokvěté, listy i květy mohou být žíhané či světle lemované. Nejzákladnější barva květů je bílá a růžová, květy mohou být však také až červené, lososové a žluté.

Co se týče vzrůstu, je to keř, který podráží a na dlouhých výhonech se střídavými zelenými až olivovými listy se pak tvoří pupeny s květy. Možné je ale pěstování i ve tvaru stromku.

Toho docílíte řezem a zapěstováním na jednom výhonu s korunkou, ale častěji se provádí svázáním výhonů dohromady v silný kmen, který časem sroste. Nekomplikujte si ale zbytečně život a pěstujte jej jako keř. Po řezu může být citlivější a některé výhony mohou uschnout.

Rostlina potřebuje drenáž a dobře propustnou půdu, kterou můžete smíchat na půl s pískem nebo odlehčit rašelinou. I když vydrží nějakou dobu i bez vody, pravidelná vydatná zálivka mu svědčí, a to především po přesazení, nebo pokud chcete, aby se zakořeněný řízek dobře uchytil. V každém případě potřebuje rostlina hodně slunce.

Oleandry ocení i výživu, i když velmi dobře rostou v půdě chudé na živiny. Rozhodně jim ale prospěje kompost nebo výluh z kompostu místo zálivky. Ke květu jim pomohou běžná draslíkatá hnojiva, která se pro květ a plod používají v celé zahradě.

Jelikož budete tyto zimomřivé rostliny zazimovávat, promyslete dobře, v jaké nádobě je budete pěstovat. Oleandry totiž nesnášejí dobře teploty pod 6 °C a je nutné přemístit je v zimě do prostor dostatečně světlých a teplých.

V zimě je vhodných cca 10 až 15 °C, ale také klidně pokojová teplota. Ve své domovině kvetou oleandry po celý rok a nemají tak žádné období klidu. V našich podmínkách čekejte květy spíš jen od konce jara do podzimu, nicméně na dobrém místě v zimní zahradě nebo prosklené lodžii může oleandr nasadit na květ mnohem dříve.

Množení oleandrů ze semen raději nezkoušejte

Oleandry je také poměrně snadné množit řízkováním. Ideální jsou 15 až 20 centimetrové řízky, ze kterých je třeba odstranit alespoň polovinu spodních listů. Pak je vhoďte do PET lahve, kde je na dně alespoň centimetr nebo dva vody.

Láhev pak nechte na světlém a dostatečně teplém místě, vodu případně doplňujete. Mírně zapařený řízek brzy pustí kořínky, a pak jej můžete snadno zasadit do květináče. Jak uvedla zahradnice, pomoci si můžete stimulantem růstu i aktivním uhlím, které pomůže udržet vodu čistou.

Teoreticky je možné posbírat i semena, která jsou mírně ochmýřená a schovávají se v nenápadných luscích po odkvětu. Množit oleandry ze semen je ale podstatně náročnější, bez záruky výsledku a také mnohem delší než množení řízky. Díky němu budete mít životaschopnou sazenici jen za několik málo týdnů.

Související články

Zdroje: housedigest.com, veselebydleni.cz