obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Olše lepkavá

Štíhlé olše, lemující břehy potoků a řek, brání erozi a jejich odolné dřevo bylo vždy ceněno ve stavebnictví. Suché šištice ve váze jsou krásnou, jednoduchou dekorací. Olše má však ještě více tváří a užití. Její kůra působí dezinfekčně a hojivě při nejrůznějších obtížích, od střevních po revmatické.

Olše lepkavá (Alnus glutinosa)

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Olše, jejíž půvabné šištice dozrávají na podzim, ale listy raší velmi brzy zjara,  je nejen krásným, ale i léčivým stromem. Olšová kůra staví průjmy a hojí střevní i jiné záněty. Zvláště tinktura z kůry je silně antiseptická, dovede zahubit i bakterie,  jako je Escherichia coli, stafylokoky a další. Odvar z listů či kůry pomáhá při revmatismu i problematické pokožce. Jako kloktadlo velmi účinně dezinfikuje ústní dutinu.

Užívaná část

Listy či kůra z mladých větévek se sbírají časně z jara, kdy v nich proudí nejvíce životadárné mízy.

Účinné látky

Olše obsahuje antrachinony a třísloviny, flavonoidy, fytosteroly, fenoly, triterpenové sloučeniny a řadu dalších látek.

Podávání

Vnitřně užíváme nálev z čajové lžičky listů či kůry na šálek vody, popíjíme po lžících během dne. Nálev či odvar může zastavit i krvácení z nosu, pokud jím nos proplachujeme. Zanícenou pokožku, spáleniny či bércové vředy hojí i čerstvé podrcené a přiložené listy. Pro koupele rukou a nohou při revmatismu či pro osvěžení nohou připravíme odvar – hrst listů přivedeme k varu v litru vody, poté necháme vyluhovat a zcezené vlijeme do koupele.

Mladé pupeny, obsahující mnoho cenných látek, pomáhají při nejrůznějších zánětech a posilují organismus.

Výskyt

Vlhkomilnou olši najdeme nejčastěji na březích potoků a řek a v lužních lesích. Její dřevo je velmi odolné vůči vlhku, čehož využívali stavitelé měst budovaných na vodě. Snáší mráz i hluboký stín, jenom sucho ne. Na zahradě jim proto můžeme pěstovat, pouze pokud k tomu máme vhodné podmínky, především dostatek vláhy. Příbuzná olše šedivá (Alnus incana) má účinky podobné, tinktura připravená z její kůry je v potírání bakterií ještě účinnější, nežli je tomu u olše lepkavé.

Akční letáky