Dopřejte orchidejím banánový čaj!

Samou starostlivostí květiny nejčastěji přeléváme. Je to nešvar, který se netýká jen orchidejí, ale právě ony jsou na něj vyloženě citlivé.

Pokud jste ale zvládli vybalancovat zálivku a místečko tak akorát pro vaši orchidej, jistě se můžete také často těšit z jejích květů. Jestli se vaší rostlině daří, ale nekvete, pak ji můžete trošku popostrčit. Jak se to dělá?

Podívejte se na video z YouTube kanálu „Já vím", kde vám autor prozradí vše o tom, jak připravit pro orchidej to nejlepší domácí hnojení. K jeho výrobě vám bude stačit obyčejná banánová slupka.

Zdroj: Youtube

Příspěvku se nedá nic vytknout, snad až na to, že u nás nejčastěji pěstované orchideje rozhodně nejsou bažinnou zelení, ale častěji spíš epifyty, které balancují svůj život někde na větvi či kůře jiného stromu, často několik metrů nad zemí.

Banánový čaj pro vaši orchidej

Banánové hnojivo v jakékoli podobě je pro orchidej doslova požehnáním. Slupky jsou totiž zdrojem několika nutričních látek, které jsou pro kvetení, ale celkově také pro zdraví rostliny, velmi přínosné. U banánů a jejich slupek se vyzdvihuje především množství draslíku, nicméně obsahují i fosfor, hořčík a vápník. Slupky navíc uvolňují látky pozvolna, což je vždy vhodnější.

Jak už bylo zmíněno ve videopříspěvku, na jeden hrnek vroucí vody stačí lžička rozemletých nasušených banánových slupek. Takový čaj vždy před použitím nechte vychladit a následně používejte místo zálivky. Ideální je postavit květináč do nádoby s čajem a nechat orchidej a substrát natáhnout jen tolik tekutiny, kolik je třeba. Čajem můžete také naplnit lahvičku s pumpičkou a používat hnojivo na list.

Orchideje ocení banánové slupky i v substrátu

Banánové slupky můžete rostlině nabídnout několika způsoby. Nejen ve formě banánového čaje, kterým můžete rostlinu zalévat i rosit, ale hnojit ji také můžete mletou moučkou ze suchých slupek nebo přidat nakrájené kousky přímo do substrátu.

V případě, že nakrájenou slupku smísíte s kůrou, mechem, rašelinou a dalšími organickými materiály, ve kterých je rostlina zasazená, podpoříte tím navíc také růst prospěšných bakterií. Při tlení slupek tyto rozmnožené mikroorganismy napomáhají rostlině vstřebávání nutričních látek, což je další velké plus pro vaši orchidej.

Někteří pěstitelé se také domnívají, že slupky odrazují mravence a mšice. Což sice není nijak potvrzené, za zkoušku to ale jistě stojí.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, styleup.cz