Chcete, aby vám pořádně kvetly orchideje? Pak jim můžete koupit speciální substrát v zahradnictví nebo si ho připravit doma ze dvou surovin. Stačí vám k tomu totiž jen kvasnice a cukr. Nejen, že tedy ušetříte čas, ale hlavně peníze, protože vás celá tato procedura bude stát maximálně deset korun. Navíc máte jistotu, že přesně víte, co bylo do hnojiva přidáno, na rozdíl od toho kupovaného.

Abyste nesáhli vedle, pamatujte, že v bytech se daří především těmto druhům orchidejí. Jde o Phalaenopsis neboli můrovce, což je nádherně kvetoucí orchidej vhodná pro všechny začátečníky, nejodolnější z pěstovaných rodů je zase Vanda. Například Vanda coerulea patří k nejatraktivnějším orchidejím, která dobře snáší i slunce. Někteří zástupci rodu Paphiopedila a Dendrobium jsou však do bytů také vhodní.

Stačí mít po ruce droždí a cukr

Každá pořádná hospodyňka má v kuchyni droždí nebo chcete-li kvasnice. Peče z nich totiž chleba, buchty či jí mohou posloužit jako dokonalé hnojivo. Pokud jsou prošlé, vůbec to nevadí a není třeba ho vyhazovat. Všichni přece neradi plýtváme potravinami!

Kvasnice obsahují kvasinky druhu Sacharomyces cerevisie, ke kterým je nutné přidat cukr, tyto kvasnice se jím totiž živí a je důležitý pro jejich rozmnožování a růst. Kvasinky jsou prospěšné pro kořenový systém, což pak vede k jejich krásným květům.

Jak hnojivo připravit

Jak tedy takové domácí hnojivo na orchideje vyrobit? Jedna kostka droždí má přibližné 20 gramů, tudíž myslete na to, že ho pro výrobu hnojiva nebudete potřebovat velké množství. Na 10 gramů droždí totiž budete potřebovat 6 litrů vody. Smíchejte tedy 10 gramů droždí a 1 lžíci cukru. Toto zalijte litrem horké vody a promíchejte. Počkejte, až hnojivo vychladne, pak přilijte dalších 5 litrů vody a zase promíchejte. Do finálního roztoku ponořte orchideje na dvě hodiny. Tento postup opakujte jednou měsíčně v zimě a v létě jednou za deset dní.

Kromě hnojiva je nutné se o orchideje starat i jinak. Pravidelně je namáčejte ve vodě. Ideálně každý týden. Na jaře je také přesazujte. Je nutné to udělat předtím, než přijdou do květu.

Pokud vám hnojivo zbylo, určitě ho nevylévejte, ale přidejte k dalším pokojovým květinám. Efektivně totiž působí i na ně.

Zdroje: www.vychytavkov.cz, www.nasezahrada.com, www.chalupari-zahradkari.cz