Pěkný živý plot z trnité dřeviny zabrání nezvaným hostům ve vstupu stejně účinně, jako ostnatý drát. Ovšem jeho vzhled je tisíckrát lepší! Plot nemusí být ani příliš vysoký stačí výška kolem 100 až 120 cm a šíře 25 až 40 cm – takovou bariéru již nikdo nepřekoná, leda by se jednalo o zkušeného fakíra. navíc je tou nejlepší ochranou i před prachem a hlukem, rozšiřuje zeleň zahrady, poskytuje útočiště ptákům. Jako expresní živý plot, rostoucí ohromnou rychlostí, se osvědčily i odolné druhy bambusu.

Mahonie: stálezelená, pohledná, neprostupná hradba

Neprostupnou zelenou hradbu vytvoří například mahonie cesmínolistá. Tento stálezelený, neopadavý, až 2 metry vysoký, široce rozložitý keř má zajímavé, na svrchní straně lesklé a na okraji zubaté a ostnité listy. Kvete od května do července veselými žlutými květy. Zajímavé jsou i jedlé plody mahonie. Z tmavě modrých, ojíněných bobulí se kdysi zpracovávaly marmelády, kompoty a vína, nebo se používaly k přibarvování vín. Stálezelené větve mahonie zajímavě ozdobí i květinové vazby.

  • Rostlina vyžaduje vlhčí a propustnou půdu.
  • Dobře snáší stinné stanoviště, znečištěné ovzduší i seřezávání.
  • Během tužších zim mohou její větve omrznout, na jaře však keř obvykle znovu obrazí.
  • Množí se semeny, řízky nebo hřížením.

Všestranně užitečný růžový plot

Další krásnou a zároveň trnitou rostlinou, vhodnou pro trnitý živý plot, je růže svraskalá. Má tmavozelené, husté a lesklé listy, krásně kvete a voní. Až hluboko do podzimu zdobí plot velké rudé šípky, pokud je však nesesbíráte již dříve – jsou totiž velmi zdravé i chutné, ideální nejen na přípravu zdravého šípkového čaje, ale i marmelád.

Závan dálek, aneb plot z bambusů

Pro výsadbu zelených stěn a neprostupných živých plotů jsou vhodné i některé mrazuvzdorné bambusy, především vyšší výběžkaté druhy tvořící pod zemí až několikametrové oddenky, šířící se všemi směry od původní rostliny. Na těchto výběžcích se zakládají pupeny z nichž vyrůstají nová stébla a brzy se rozrostou do patřičné délky i hustoty stěny či plotu.

  • U bujně rostoucích druhů je vhodné zamezit rozrůstání výhonů do stran: P
  • při zakládání živého plotu z bambusu vykopeme příkop do hloubky přibližně 50 cm a šířky budoucího plotu.
  • Po celé délce umístíme k oběma stěnám jámy materiál odolný proti prorůstání kořenů (např. vhodnou plastovou fólii).

Aby rostly jako z vody

Bambusy můžeme vysazovat od jara na začátku rašení pupenů až do začátku podzimu do lehké, propustné a zároveň na výživu bohaté půdy.

Hlavně mladé, bujně rostoucí sazenice vyžadují dostatek dusíku v půdě a proto již při výsadbě můžeme do půdy přidat pomalu rozpustná dusíkatá hnojiva nebo sušený hnůj, který zajistí výživu na delší dobu.

Popínavé rostliny: zelené šaty pro starý plot

Pokud máte starý, zrezivělý, nevzhledný drátěný plot a nechcete ho opravovat, můžete k němu vysadit některé popínavé rostliny. Snadno po něm budou samy šplhat, brzy ho celý porostou a vytvoří tak „oživlý“ plot, který již nebude potřebovat žádné nátěry ani jinou péči, kromě případné občasné probírky či zástřihu rostlin.

  • Vhodné jsou např. různé kultivary břečťanů, odolné a neopadavé.
  • Doplnit je může opadavý přísavník, který se na podzim zbarvuje do krásných teplých tónů.
  • V létě mohou plot oživit i kvetoucí popínavé letničky.