Když mu dopřejete dostatek světla a tepla, vzrostlé a pěkně zelené bude do týdne. Klíčení urychlíte tak, že semena před vysetím namočíte na den až dva do vlažné vody, kterou několikrát vyměníte. Odplaví se tak rychleji inhibitory klíčení. Podobně i zvýšená teplota klíčení a růst urychlí, chlad jej naopak pozdrží.

Pšenice, ječmen, žito, oves i pohanka

Na jarní osení můžete vysít obilky běžné pšenice seté, ale třeba i pšenice špaldy, jejíž semena se dnes běžně prodávají v obchodech se zdravou výživou. Zrna tohoto starého a dnes znovuobjeveného druhu pluchaté pšenice mají vyšší obsah bílkovin, vitaminů, minerálů i prospěšných aminokyselin než zrna pšenice seté, a chutnají po oříškách. Naklíčená pšenice je totiž dobrá i k jídlu.

Kromě pšenice je oblíbený také ječmen. Někdy se prodává ve směsi společně s pšenicí (semena pro osení produkují i mnohé semenářské firmy, obilí lze také zakoupit v chovatelských potřebách).

Nechat vyklíčit, vyrůst a zazelenat můžete i žito, které má po naklíčení ještě lepší chuť nežli pšenice, oves, obilí starých Slovanů, nebo pohanku, tu však pouze neloupanou a tepelně neopracovanou. Vyzkoušet lze i kukuřici, hořčici, vojtěšku, pískavici, slunečnici, koriandr, fenykl… všechna semena budou na světle tvořit zelené výhonky. V malých mističkách vedle sebe mohou vytvořit pestrou podívanou.

Jak a do čeho obilí či jiná semena vysít? Postup naleznete v článku Jak si vypěstovat svěže zelené osení?

Rychlá řeřicha

Štiplavá chuť jemných výhonků řeřichy je výtečná na chlebu, k vajíčkům i v salátech. Řeřicha klíčí velmi rychle a její sytě zelené výhonky rostou jako o závod. Poslouží nejen v kuchyni, ale i jako nižší, ale rychlá náhrada osení. Stačí ji namočit a hustě vysít na vlhkou buničinu, papírovou kuchyňskou utěrku nebo speciální nakličovací misku, a do čtyř dnů vyroste jemný zelený kobereček.

Osení nebo luštění?

Nejen osení může do našeho domova přinést jarní zeleň a obohatit jídelníček. Také zelená i červená čočka, hrách, cizrna i fazolky mungo klíčí rychle a jejich mlaďounké zelené natě jsou pohledné i chutné. Luštěniny je před vysetím potřeba namočit, ideálně na 24 hodin na teplém místě, hrách a cizrnu raději dva dny, čočce stačí i lázeň přes noc. Vodu je dobré několikrát vyměnit. Luštěniny můžeme zasít stejně jako obilí, ale dobře vyklíčí i na buničině nebo utěrkách, pokud netrváme na vysokém porostu. Výhodou je, že je můžeme po propláchnutí snadno konzumovat celé (proplachovat je třeba průběžně, nejlépe dvakrát denně).

Důkladně nabobtnalé luštěniny dokonce ochotně klíčí a rostou i pouze na cedníku, pokud je párkrát za den svlažíme proudem vody (ideální je mít cedník blízko dřezu). Pokud cedník odkládáme na misku s trochu vody, klíčky prostrkují své tenké kořínky dírkami a nasávají vláhu. V keramickém cedníku může luštění sloužit zároveň jako dekorace, aniž bychom ho museli přendávat do jiné nádoby.