Meruňky se v Česku mnohdy nedožívají vysokého věku. Jejich krátkověkost má na svědomí především předjarní vrtkavé počasí. Když se po déletrvajícím oteplení náhle ochladí a teploty klesají hluboko pod nulu, je to pro ně velmi vyčerpávající, neboť k reakci na podobné výkyvy nemají genetické dispozice.

V asijských oblastech, odkud meruňky pocházejí, je přechod ze zimy do jara náhlý, jasný a nevratný. Předčasné oteplení a vzápětí opětovné ochlazení se tu nevyskytují. Navíc tady zima, a tedy i přirozený zimní spánek meruněk, trvá kratší dobu.

Záhady zimního spánku

Ve středoevropských klimatických podmínkách meruňkové stromy postupně procházejí těmito stádii:

  • Období hlubokého klidu (dormance)V tuto dobu jsou stromy bez listů ve stadiu hlubokého spánku a vůbec nereagují na vnější podmínky.
  • Období vynuceného kliduStromy jsou stále neolistěné, ale jejich klid je pouze zdánlivý.

Z hlubokého do vynuceného klidu přecházejí meruňky v českých zahradách a sadech už na přelomu listopadu a prosince. Od této doby reagují na oteplení velmi citlivě − proto se mnohé stromy nedožijí vyššího věku nebo nejistě plodi.

Při teplejším počasí se stromy probouzejí. Jenže při opakujících se ochlazeních, kdy teploty klesají pod bod mrazu, dochází k poškozování buněk i pletiv stromů, ke klejotokovým poraněním. Těmito ranami zrovna tak jako ranami po řezu a po mechanickém poškození může do stromu vniknout infekce. Proto je nutné každou ránu na meruňkovém stromu pečlivě ošetřit!

Ošetření řezných ran

  • Rána, která vznikla po řezu musí být hladká, okraje nesmějí být roztřepené.
  • Po každém řezu pilkou ránu nejprve ostrým nožem zahlaďte.
  • Nakonec ji zatřete štěpařským voskem, stromovým balzámem, případně latexem, do kterého můžete přidat 2 % fungicidu.

Ošetření klejotokových ran

  • Ostrým nožem ránu vyřežete až do zdravých pletiv.
  • Vydezinfikujeme ji octem.
  • Nakonec ji zatřete balzámem nebo latexem.

Podobně se ošetřují rány po okusu zajíci nebo po jiném mechanickém poškození. Pečlivé ošetření ran se vždy vyplatí, protože prodlouží věk stromu!

Udržujte stromy v kondici

V současné době je známo více než 30 parazitických i neparazitických chorob, které se podílejí na hynutí meruňkových stromů. Ovšem platí, že čím je strom ve slabší kondici, tím méně odolává chorobám a škůdcům. Kondici stromu snižuje například vysazení na nevhodném stanovišti, vyčerpání nadměrnou sklizní, nedostatečné hnojení, nedostatek vláhy a také ochrany.