Jeřáb oskeruše neboli Sorbus domestica

Krásný ovocný strom praevropského původu se v našich klimatických podmínkách dožívá 300 až 500 let, na jihu Evropy klidně až 600 let. Navíc se jedná o rostlinu se zajímavými léčivými účinky, které vám uleví od mnoha nepříjemných nesnází.

U nás se tento nádherný strom vyskytuje především na Slovácku, konktrétně v oblasti od Vizovické vrchoviny až po Pálavské vrchy. Stejně tak bohatě roste i v Českém středohoří. Dokonce si můžete udělat výlet na jižní Moravu do Tvarožné Lhoty, kde má tento strom i své muzeum.

Monumentální opadavý listnatý strom dorůstá do výšky až patnácti metrů, pokud roste v lese, klidně i třiceti metrů. Jeho chutné plody jsou nesmírně bohaté na léčivé látky a z jednoho vzrostlého stromu jich můžete sklidit i několik stovek kilogramů.

Chcete se o oskeruši dozvědět více? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Chutné plody, které léčí

Plodem oskeruše jsou malvice, které mají dle druhu mírně odlišný tvar. Když na podzim dozrávají, podobají se malým jablíčkům či hruškám dle svého buď kulovitého, anebo hruškovitého či vejčitého tvaru. Barva plodů je žlutozelená až hnědozelená. Strana, která je nastavena na slunnou stranu, bývá často oranžová až červená.

Malvice mívají průměr 2,5 až 4 cm a váží něco kolem 20 až 30 g. Jejich chuť je příjemně sladká, jsou plné šťávy a krásně voní. Konzumovat byste je měli, až když řádně změknou a zhnědnou. Do té doby byste si na nich totiž moc nepochutnali, jsou docela trpké.

Proč jsou zralé oskeruše zdravé

Už naši předkové věděli, že se jedná o nesmírně zdravé ovoce, které má navíc poměrně příjemnou chuť. Opět se vrací na scénu a poslední dobou se oskeruše opět těší velké popularitě, a to nejen v tradiční, ale i moderní medicíně. Oskeruše je pro naše tělo skvělým zdrojem tolik ceněné vlákniny a zároveň obsahuje vitamíny A, C, E, K, B1, B2, B3, B6 a B9. Přínosné je ovoce i pro svou dávku antioxidantů a minerálů jako draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek a mangan.

Zvýšená imunita

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů, tedy látek, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, nás toto ovoce chrání před nebezpečnými chorobami, a to včetně rakoviny, srdečních chorob a Alzheimerovy choroby.

Kvalitnější trávení

Pravidelná konzumace tohoto ovoce vám pomůže poměrně dost vylepšit trávení, a to právě díky vláknině, která je pro správné fungování střev nezbytná. Plody jsou vhodné i k léčení nechutenství, poruch trávení, a dokonce jsou vhodné i pro diabetiky.

Snižuje cholesterol…

Vzhledem k bohatému zastoupení antioxidantů, umí plody oskeruše vynikajícím způsobem snižovat vysoké hodnoty nezdravého cholesterolu, který se vytváří v játrech, a to přirozeným způsobem.

…ale i krevní tlak

Díky snižování hodnot cholesterolu, mohou cévy lépe relaxovat a nejsou zatěžovány špatným průtokem krve. Plody tak účinně napomáhají udržovat zdravou funkci celého žilního systému. Dopřávejte si je především při potížích s křečovými žilami a s hemeroidy.

Pomůže i alergikům

Oskeruše mohou stejně tak zmírnit příznaky mnoha alergií. Plody obsahují quercetin, což je flavonoid s protizánětlivými účinky a pomůže snížit především nepříjemné kýchání a rýmu.

Související články

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.living.iprima.cz, www.pardubice.rozhlas.cz, www.radimejak.cz